Obkladačská naděje 2024

Dne 10.4. – 11.4.2024 se konal další ročník soutěže Obkladačská naděje 2024 pod hlavičkou CzechSkills. Obkladačská naděje je soutěž mladých obkladačů (žáci třetího ročníku oboru 36-67-H/01 Obkladač), kterou pravidelně pořádá Cech obkladačů ČR. Na dvoudenní akci týmy soutěží ve dvojicích. Během letošního ročníku své dovednosti a znalosti předvedli mladí obkladači z 11  odborných škol a učilišť z celé České republiky.

I letos soutěžili obkladači u Plzně

I letos klání mladých obkladačů hostilo Školící centrum RAKO závod Horní Bříza nedaleko Plzně. První den obnášel především nastudování podkladů a rozměření. Následovalo případné srovnání podkladů přidělené kóje. Tu museli v následujících dnech soutěžící obložit dle zadání. Školící centrum RAKO poskytlo i potřebné nástroje a nářadí pro obkladače pro účastníky soutěže Obkladačská naděje. Odborná porota poté procházela jednotlivé kóje a hodnotila kvalitu provedené obkladačské práce – dodržení rozměrů dle výkresu, kvalitu provedení, technologický postup při obkládání a dodržování BOZP.

Kromě této části soutěže, kde účastníci uplatní nabyté praktické znalosti obkladačské práce, musí mladí obkladači také projít znalostním testem. Ten připravila porota, složená ze zástupců Cechu obkladačů ČR a mistra z jednoho učiliště.

Obkladačská naděje 2024: výsledky

V letošním ročníku první místo obsadila Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové. Na druhé příčce se umístila Akademie řemesel Praha – Střední škola technická. Třetí místo obsadila Střední škola strojní, stavební a dopravní Liberec. Všem gratulujeme! Pro vítěze klání Obkladačská naděje 2024 byly opět připraveny věcné ceny od předních výrobců a dodavatelů z oboru. Mezi nimi ani letos nechyběly diamantové nástroje GENT.

Obkladačská naděje i v tomto roce pokračovala prostřednictvím metriky CzechSkills 2024. Organizátoři, partneři a porota soutěže sladili způsob zadání a hodnocení s evropskými profesními standardy EuroSkills. S ohledem na nadcházející evropské mistrovství EuroSkills v roce 2025 v Dánsku je hlavním cílem připravit mladé reprezentanty ve věku 17–25 let tak, aby byli schopni úspěšně konkurovat v mezinárodním prostředí a reprezentovat svou profesi obkladače i Českou republiku s hrdostí a nadšením.

Vyhrané nástroje pro obkladače

Mimo oblíbený kotouč na řezání dlažby získala nejúspěšnější dvojice obkladačů hodnotný dárek, kterým byla prémiová sada diamantových korunek. Vrtáky do dlažby VacuFlex zvládnou vrtání slinuté dlažby za sucha běžnou úhlovou bruskou. Součástí cen byl také brusnořezný kotouč na jolly edge, který umožňuje řezání i broušení jedním kotoučem. Dalším nástrojem byly diamantové leštící kotouče, které kromě úpravy plochy umožňují také broušení hran obkladů a dlažeb. Mezi ostatními dárky soutěžící nalezli též řezný kotouč na obklady, pracovní rukavice, oživovací kameny pro dia nástroje a další praktické pomůcky.

Celková umístění v rámci soutěže pro obkladače 2024

 1. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové
 2. Akademie řemesel Praha – Střední škola technická
 3. Střední škola strojní, stavební a dopravní Liberec
 4. Střední škola stavebních řemesel Brno
 5. Střední škola stavební a dřevozpracující Ostrava
 6. Střední průmyslová škola stavební a Střední odborná škola stavební a technická  Ústí nad Labem, příspěvková organizace
 7. Střední odborná škola Jarov
 8. Střední škola stavební a strojní, Teplice
 9. Střední škola technických oborů Havířov
 10. Střední škola polytechnická Olomouc
 11. Střední odborné učiliště stavební Plzeň

 

Závěrem

My ze značky Diamantové nástroje GENT jsme nadšeni, že můžeme přispět k podpoře mladých obkladačů prostřednictvím našich kvalitních produktů. Těmi jsou například diamantové kotouče na obklady a dlažby, diamantové děrovky proobkladače a další. Je pro nás potěšením vidět, že naše dia nástroje jsou využívány profesionály po celé České republice. Srdečně blahopřejeme vítězům a přejeme všem soutěžícím mnoho úspěchů v jejich další kariéře.

I letos děkujeme za příležitost navštívit profesionální školicí centrum RAKO v Horní Bříze, kde jsme mohli hovořit a sdílet znalosti s dalšími odborníky. Jsme rádi, že můžeme být součástí podpory a rozvoje profesního vzdělávání a těšíme se na budoucí spolupráci s mladými talentovanými obkladači v České republice.

Menu