Co jsou drážkovací frézy?

Drážkovací frézy (někdy se také říká zednické frézy) je elektrické nářadí, se kterým se provádí frézování drážek ve stavebních materiálech pro instalační práce. Zde se budeme věnovat tomu, jak vybrat kotouče do drážkovací frézy. Již na začátku uveďme nejpodstatnější pravidlo – diamantové drážkovací kotouče vybíráme především podle druhu materiálu, ve kterém budeme drážky provádět. Samozřejmě je třeba dodržet správný rozměr kotoučů podle typu frézy do zdiva..

Kvalita drážkovací frézy, tvrdost drážkovaného materiálu, ale především volba kotoučů do drážkovačky ovlivní rychlost i hospodárnost drážkování…

Drážkovací frézy se vyrábějí hlavně pro diamantové kotouče průměru 125 mm, 150 mm, ale i 180 mm, 230 mm, případně i pro další průměry diamantových kotoučů. Diamantové kotouče do drážkovací frézy mívají nejčastěji upínací otvor 22,23 mm – jako běžná úhlová bruska,  ale občas se objevují  drážkovací frézy s upínáním 25,4 mm nebo 30,0 mm.

Jaké vybrat kotouče do drážkovací frézy

Diamantové kotouče do drážkovací frézy musí především vyhovovat parametrům frézy (především průměr) a jejich složení odpovídat drážkovanému materiálu. Kvalitní diamantové kotouče do drážkovací frézy, určené na příslušný materiál, nám ušetří nejen spoustu času, ale také déle vydrží a nezatěžují tolik vlastní drážkovací frézu. Cena za drážku je poté výrazně příznivější, než když diamantové kotouče do drážkovačky nevhodně vybereme. Zvláště při drážkování panelu a jiných tvrdých materiálů rozdíl opravdu poznáme. Nekvalitní nebo nevhodně zvolené diamantové kotouče do drážkovací frézy se snadno otupí a pomalu a špatně řežou.

Může se to zdát samozřejmé, ale pro jistotu připomínáme, že je nutné zvolit dva shodné diamantové kotouče do drážkovací frézy. Setkali jsme se již s případy, kdy zákazník použil na drážkování betonu dokonce jeden celoobvodový diamantový kotouč a jeden segmentovaný diamantový kotouč (naštěstí stejného průměru), jeden byl určen na obklady a druhý na železobeton. Celoobvodový diamantový kotouč, který byl určen pro dělení tenkých keramických materiálů řezal vyzrálý beton pomaleji a brzdil tak segmentovaný diamantový kotouč na železobeton, který se díky tomu navíc rychleji opotřebovával (zůstával v řezu zbytečně dlouho).

Složení kotoučů do drážkovací frézy musí odpovídat drážkovanému materiálu a parametrům frézy… 

Drážkování do panelu – diamantové kotouče do drážkovací frézy

Pokud nás čeká rekonstrukce elekroinstalace v panelovém domě, vyvstává otázka čím udělat drážky do panelu pro kabely. V panelových bytech se drážky pro elektrické rozvody dělají obtížněji než v jiných stavebních materiálech, zejména kvůli tvrdosti betonu a armování panelů. Šířeji o betonu a železobetonu hovoříme v článku Čím řezat beton – vlastnosti betonu. S dobrým vybavením nemusí být řezání drážek do panelu problém.

Důležité je dobré elektrické nářadí a vhodné diamantové nástroje…

Zdaleka ne každý diamantový kotouč se na drážkování panelu hodí. Diamantové kotouče do drážkovací frézy na panel by měly mít relativně měkké složení, protože panel považujeme za relativně tvrdý materiál – platí pravidlo, že čím tvrdší materiál, tím měkčí složení diamantového kotouče. Podrobněji tyto důvody popisujeme v článku Jak diamantové nástroje fungují, kapitola Co je diamantový segment.

Drážky v panelu mohou být relativně rychle hotové – zvolíme-li správné diamantové kotouče do drážkovací frézy do panelu…

Osvědčené kotouče do drážkovací frézy na panel

Jaké kotouče do drážkovací frézy na panel jsou nejoblíbenější? Na drážkování panelu jsou to diamantové kotouče CROSS EASY. Nejen elektrikáři tyto diamantové kotouče rádi používají na řezání drážek do panelu pro instalační rozvody nebo také na drážkování opravdu tvrdých cihel. Tento diamantový kotouč na panel má složení přizpůsobené přímo na armovaný beton, bezpečnost a stabilita kotouče je zaručena díky segmentům přivařeným laserem. Navíc v průměru 125 mm a 150 mm jsou tyto kotouče do drážkovací frézy osazeny několika protaženými segmenty pro lepší odvod materiálu a jako ochrana proti podbroušení segmentů. Výroba je trošku náročnější a nedělá je každý výrobce, nicméně se nám v praxi tyto kotouče do drážkovačky na panel velmi osvědčily. Jedná se o nejprodávanější diamantové kotouče na armovaný beton s perfektním poměrem cena / výkon.

Pokud budete provádět drážkování do panelu a betonu vyšších pevností, nebo když chcete mít drážky ještě rychleji hotové, lze vybrat diamantové kotouče do drážkovací frézy CROSS (vyšší řada oblíbeného kotouče CROSS EASY). Jedná se také o výborný kotouč pro elektrikáře na drážkování panelu, i na drážkování silněji armovaného betonu.

Kotouče na drážkování velmi hustě armovaného betonu

Jaké kotouče do drážkovací frézy použít na extrémní betony? Pokud se pouštíte do drážkování betonu, který je extrémně tvrdý anebo hustě armovaný, lze doporučit vysoce výkonné diamantové kotouče do drážkovačky CROSS ULTRA, které práci dokáží výrazně usnadnit i urychlit. Na drážkování panelu běžné tvrdosti jsou sice nákladnější, ale narazíte-li na opravdu tvrdý materiál, tak se vyplatí.

Kotouče na drážkování betonu – prostého nebo jen slabě armovaného

Jaké dia kotouče stačí na slabě armované betony?  Na drážkování vyzrálého betonu nebo na drážkování betonu, který je jen mírně armovaný, můžete také použít do drážkovací frézy diamantové kotouče SE-WL. Je to výborný kotouč na řezání betonu, který je vyzrálý, prostý – bez armování.

 

Drážkování do panelu – upozornění

Pozor, nelze řezat všude – při drážkování do panelu nezapomeňte na platné normy pro pokládání kabelů především do podlah a stropů, zásahy do panelu konzultujte se statikem, aby nedošlo k přerušení kovových konstrukcí zejména v nosných panelech.

Drážkování do zdiva – diamantové kotouče do drážkovačky

Pokud nás čeká rekonstrukce nebo zakládání nové elekroinstalace ve zděném domě, vyvstává otázka čím udělat drážky do zdi pro kabely. Zdivem zde budeme myslet klasické cihly, duté cihly, cihelné bloky (Porotherm, Heluz, apod.) V cihelném zdivu se drážky pro elektrické rozvody dělají snadněji než například drážky v panelu nebo tvrdém betonu. Na měkčí cihly by šlo použít ruční sekáč, nebo sekáč upnutý do elektrického sekacího kladiva, ale drážky pak jsou často zbytečně veliké, a i plné cihly se snadno rozbijí – drážky v duté cihle s přepážkami bychom vždy měli provádět pouze drážkovací frézou, nikdy né sekáním – abychom přepážky nepoškodily (například při drážkování Porothermu a podobných cihelných bloků). Také pozor na to, aby drážky nenarušily statiku budovy.

Při použití diamantové drážkovací frézy do zdiva se zeď neotřásá a nedochází k poškození cihel a vylámání přepážek…

Diamantové kotouče do drážkovací frézy na zdivo (cihelné) by měly mít středně tvrdé složení, protože běžné cihly považujeme za středně tvrdý materiál. Při drážkování smíšeného zdiva je výběr kotouče pro drážkovačky zdiva trochu složitější, musíme zohlednit různé složky zdiva.

Při plánování elektroinstalace a drážek v cihelném zdivu je výhodné sledovat jeho spáry. Je snazší umístit kabely do vyčištěné přirozené spáry, než pro ně drážkovat úplně nové cesty.

Diamantové kotouče na drážkování zdiva

Jaké zvolit kotouče do drážkovací frézy na zdivo? Pokud budeme drážkovat cihly, které nejsou příliš tvrdé, budou dostačovat diamantové kotouče SE-W. Tyto cenově velmi dostupné diamantové kotouče se výborně hodí na drážkování zdiva z cihel (kromě velmi tvrdých, ostře pálených).

Hledáte výkonnější kotouče do drážkovačky na zdivo? Pokud chceme mít drážky rychleji hotové, doporučujeme diamantové kotouče řady SE-WM, které jsou určené na cihly a beton. Vyznačují extra vysokými diamantovými segmenty s dlouhou životností a vysokou univerzálností při drážkování zdiva. Zvolit můžeme prémiové diamantové drážkovací kotouče SE-WM které se vyrábějí ve všech průměrech pro drážkovací frézy 125, 150, 180 i 230 mm. Pokud hledáme kotouče do drážkovací frézy 125 mm nebo 230 mm, můžeme alternativně zvolit také diamantové kotouče SE-WM GIANT.

Jaké zvolit kotouče do frézy na tvrdé cihly? Pokud budeme drážkovat plné tvrdé ostře pálené cihly, dobrou volbou jsou diamantové kotouče do drážkovací frézy SE-WL.

Na velmi tvrdé cihly můžeme také použít diamantové kotouče CROSS EASY, které jsme zmiňovali v odstavci o drážkování panelu. Zvláště u starých budov se často do sklepů a základových partií používaly plné pálené „zvonivé“ cihly (jsou často tmavější než běžné „oranžové“ cihly), které mají lepší odolnost proti vlhkosti, jsou tvrdší a na opracování náročnější. V takových místech jsou CROSS EASY ideální diamantové kotouče do drážkovačky.

Vrtání otvorů na elektroinstalační krabice

Pokud už máme vybrané diamantové kotouče do drážkovačky, je dobré se také zamyslet nad tím, čím vrtat otvory na elektroinstalační krabice.

Řešením jsou speciální diamantové vrtací korunky pro elektrikáře. Rozdíl oproti “nediamantovým” záhlubníkům poznáme hlavně při vrtání betonu a tvrdších cihel – práce je rychlejší a přesnější. O tom, které diamantové vrtáky zvolit píšeme obecně v samostatném článku Diamantové vrtací korunky – výběr. O používání vrtacích korunek pro elektrikáře se dočtete podrobněji v článku Diamantový vrták na elektroinstalační krabice – návod.

kotouče do drážkovací frézy, drážkování

Dva diamantové kotouče do drážkovací frézy, spávně upnuté a připravené na drážkování.

diamantové kotouče do drážkovačky

Diamantové kotouče upnuté do drážkovačky, pohled na spodní stranu drážkovací frézy.

diamantové nástroje pro elektrikáře, kotouče a vrtáky

Diamantové nástroje GENT mají v sortimentu profesionální diamantové kotouče pro elektrikáře na řezání, drážkování panelu, zdiva a dalších materiálů. Ať už hledáte diamantový kotouč do úhlové brusky nebo do drážkovací frézy. K dispozici jsou také korunkové diamantové vrtáky pro elektrikáře, ať už na vrtání otvorů pro elektroinstalační krabice ve stavebních materiálech, nebo vrtání otvorů do dlažby a obkladů.

diamantový kotouč do drážkovací frézky na panel

Oblíbený diamantový kotouč do drážkovací frézy na panel. Diamantové turbo-segmenty jsou přivařeny laserem, navíc speciálně pro drážkovací frézy průměru 125 mm a 150 mm má tento diamantový kotouč několik hlubších protažených segmentů pro lepší rozptýlení vyfrézovaného materiálu a delší životnost. Nejen elektrikáři si jej oblíbily na drážkování panelu. Složení segmentů je přizpůsobeno na řezání tvrdého materiálu, drážkovací fréza je pak méně zatížena.

drážkovací kotouče na drážkování do panelu

Diamantové kotouče do drážkovačky CROSS EASY určené na drážkování do panelu, tvrdých materiálů. S těmito kotouči je i náročnější neoblíbené řezání drážek v panelu snadnější a rychlejší.

diamantový kotouč do drážkovací frézy na zdivo

Oblíbené kotouče do drážkovací frézy na zdivo, cihelné bloky, měkčí až středně tvrdé materiály. Složení segmentů je přizpůsobeno na řezání měkčího až středně tvrdého materiálu, což z tohoto typu dělá vhodný cenově dostupný kotouč na drážkování zdiva.

drážkování do zdiva, dva diamantové kotouče

Diamantové kotouče do drážkovačky SE-W, určené k řezání a drážkování do zdiva, cihel a podobných středně tvrdých materiálů.

drážkování do porobetonu, diamantové kotouče GENT

Drážkování pórobetonu je relativně snadné. Tento materiál není tak houževnatý, je měkčí a poréznější. Na drážky do pórobetonu lze použít ekonomické diamantové kotouče SE-W, zmíněné v odstavci o drážkování do zdiva. Ve velmi abrazivních materiálech se mohou ale o něco rychleji opotřebovávat. Nejvhodnější je na drážkování do pórobetonu použít speciální diamantové kotouče SE-AL, které jsou určené přímo na měkké abrazivní materiály, ve kterých vynikají velmi dlouhou životností.

diamantové vrtací korunky pro elektrikáře

Pokud nás čeká zakládání elektrických rozvodů, budeme kromě kotoučů na drážkování potřebovat také nástroj na vrtání otvorů pro elektroinstalační krabice. Skvělým pomocníkem jsou diamantové vrtací korunky pro elektrikáře – krabicové vrtáky.

V sortimentu diamantové nástroje GENT naleznete bohatě zastoupené diamantové kotouče do drážkovací frézy i diamantové vrtáky pro elektrikáře. Běžný sortiment zahrnuje diamantové kotouče do drážkovačky 125, 150, 180 a 230 mm. Případně na objednávku umíme dodat i jiné průměry. Krabicové vrtáky jsou k dispozici v průměrech 68 a 82 mm.

Správně vybrané diamantové kotouče do drážkovací frézy pozitivně ovlivní hospodárnost práce a rychlost drážkování daného materiálu.

Menu