Jak řezat zámkovou dlažbu

zámková dlažba - jak řezat zámkovou dlažbuŘezání se zvláště při složitějším tvaru dlážděné plochy nevyhnete. Nabízí se otázka, jak řezat zámkovou dlažbu? Ideální je použít vhodný diamantový kotouč na zámkovou dlažbu, ve spojení s vhodným zařízením. Zámkovou dlažbu (zámkovku) můžete řezat například ruční úhlovou bruskou (flexou) nebo stolovou pilou na stavební materiály. Elektrické zařízení vybírejte i s ohledem na výšku zámkové dlažby, kterou budete řezat. Doporučit nelze použití truhlářské pily (cirkulárky), ani vysokorychlostní pily na kov. I těmi se někteří stavebníci snaží vyřešit otázku, jak řezat zámkovou dlažbu. Pily nejenže mají jiné otáčky, diamantový kotouč pak nemusí správně fungovat, ale především je takové použití velmi nebezpečné. Také nezapomeňte na ochranné pracovní pomůcky.

Jak řezat zámkovou dlažbu – výběr zařízení

Úhlová bruska (flexa)
Jak řezat zámkovou dlažbu úhlovou bruskou? S úhlovými bruskami menších průměrů samozřejmě pracovat lze, ale vzhledem k malému prořezu se při řezání zámkovky budete více trápit – budete muset řezat z více stran. A řezy většinou nebudou přesné. Počítejte s tím, že klasickou úhlovou bruskou budete řezat za sucha. Bude vznikat opravdu hodně jemného prachu. Úhlová bruska, ve které je diamantový kotouč 230 mm, prořízne maximálně zhruba 70 mm materiálu (doporučuje se ale na jeden zátah řezat maximálně 40 mm hluboko, abyste kotouč nespálili). Brusku volte silnější, aby kotouč utáhla. Tímto průměrem dosáhnete velmi dobrých výsledků a na trhu je řada vhodných diamantových kotoučů průměru 230 mm na zámkovou dlažbu. Například je velmi oblíbený diamantový kotouč SE-WM TURBO. Při řezání za sucha vždy používejte respirátor a řežte mimo pokládanou plochu. Jemný prach je zdraví škodlivý a nepatří ani do spár mezi jednotlivé díly zámkové dlažby (je hodně nasákavý, zalepí je).

Benzinová rozbrušovačka
Jak řezat zámkovou dlažbu benzinovou rozbrušovačkou? Zámkovou dlažbu můžeme také řezat pomocí “velké” benzinové (případně elektrické) rozbrušovací pily, které jsou většinou vyráběny pro průměry diamantových kotoučů 300 až 450 mm. Umožňují tedy výrazně větší prořez než úhlová bruska. Diamantové kotouče na zámkovou dlažbu se v těchto průměrech běžně vyrábějí. Nejvíce žádaný je diamantový kotouč 350 mm. Neumožňuje-li motorová rozbrušovačka chlazení kotouče vodou, je třeba věnovat pozornost vznikajícímu prachu jako u úhlové brusky.

Stolová pila (stolovka)
Jak řezat zámkovou dlažbu stolovou pilou? Pokud chcete pracovat i doma na profesionálnější úrovni, je řešením použití stolové pily na stavební materiály. Stolová pila s diamantovým kotoučem průměru 350 mm prořízne zhruba 100 až 110 mm. Většinou umožňuje řezání pod vodním výplachem (za mokra), bez vzniku nepříjemného prachu. Vodní chlazení pomocí čerpadla k pile též prodlužuje životnost diamantového kotouče. Navíc se stolovou pilou snáze dosáhnete rovných a kolmých řezů. Příkladem takové pily je elektrická stolová pila DINO 350. Málokdo má ale pro práci svépomocí doma k dispozici stolovou pilu, naštěstí řada půjčoven nářadí je takovýmto zařízením vybavena a půjčí Vám ji za rozumné peníze. Půjčit si můžete i diamantový kotouč na zámkovou dlažbu. Nicméně při větším rozsahu řezání se Vám většinou k zapůjčené pile může vyplatit zakoupit vlastní diamantový kotouč na zámkovou dlažbu, například uvedený GENT SE-WM TURBO, mimochodem nejoblíbenější řešení jak řezat zámkovou dlažbu.

Jak řezat zámkovou dlažbu – výběr diamantového kotouče

diamantový kotouč na zámkovou dlažbu, beton

SE-WM TURBO: Nejoblíbenější diamantový kotouč na zámkovou dlažbu, univerzální kotouč na beton bez armování. Diamantové turbo-segmenty o výšce 12 mm umožňují pohodlné rychlé řezání zámkové dlažby a zároveň zajišťují dlouhou životnost kotouče.

Diamantový kotouč na zámkovou dlažbu vybírejte s ohledem na zařízení, se kterým budete pracovat – průměr diamantového kotouče musí odpovídat použitému zařízení.

Při otázce jak řezat zámkovou dlažbu v běžných případech doporučujeme vybrat segmentový diamantový kotouč nebo turbo-segmentový diamantový kotouč. Mezery (drážky) mezi jednotlivými oddělenými segmenty pomáhají lepe vynášet odbroušený materiál. Nejdůležitějším krokem při výběru vhodného diamantového kotouče je správné určení materiálu, který chcete řezat. Tato volba značně ovlivňuje výkon nástroje = řeznou rychlost a životnost.

A čím tedy řezat zámkovou dlažbu? Obecně lze za vhodné považovat diamantové kotouče na středně tvrdý stavební materiál, beton a zámkovou dlažbu. Zámková dlažba je betonový výrobek a u betonových výrobků je nutné pamatovat na jejich stáří (vyzrálost). Čerstvý nevyzrálý beton je měkčí a především brusnější (abrazivnější) než starší vyzrálý beton. Více se dočtete v článku Čím řezat beton – vlastnosti betonu, neváhejte se poradit s odborným prodejcem, dobře vybraný diamantový kotouč bude mít dobrou životnost i řezné vlastnosti.

Ze sortimentu diamantových nástrojů GENT lze na nevyzrálou zámkovku doporučit například levnější typ SE-W, univerzálně na zámkovku typy SE-WM, SE-WM GIANT a SE-WM TURBO (ten je také nejoblíbenější a má segment vysoký 12 mm, dlouho vydrží). Pokud budete řezat zámkovou dlažbu, která je stará, vyzrálá (opravy již položených ploch; pokládka dlažby, která dlouho ležela na skladě) doporučujeme diamantový řezný kotouč SE-WL nebo CROSS EASY.

Pamatujte, že levných hobby kotoučů nebo nesprávně zvolených kotoučů spotřebujete mnohem více, než když zvolíte vhodný profesionální diamantový kotouč na zámkovou dlažbu, kterým Vám navíc půjde práce snadno a rychle.

Nevíte si s výběrem kotouče na řezání zámkové dlažby rady?

Využijte našeho odborného rádce, který doporučí diamantový kotouč na zámkovou dlažbu podle Vašich požadavků. Služba je zcela nezávazná a zdarma.

Jak řezat zámkovou dlažbu?

Při řezání zámkové dlažby doporučujeme dodržovat několik následujících bodů:

  1. Poklaďte plochu zámkové dlažby, kde můžete použít celé díly bez úprav, a pak si naměřte a označte díly dlaždic, které je třeba dořezat (jejich umístění si můžete poznamenat na spodní část dlaždice). Když si díly takto připravíte, nebudete muset s každým kusem odbíhat, řezání přece jenom chvíli zabere.
  2. Při použití úhlové brusky si upněte díly dlažby určené k řezání nejlépe do svěráku na ponku nebo svěrkou k pevnému podkladu, který si venku připravíte. Není bezpečné řezat diamantovým kotoučem dlažbu volně položenou, podepřenou nohou a podobně. Stolové pily jsou vybaveny stolem, na který zámkovou dlažbu položíte a zapřete, řezání je pak snadné.
  3. Používáte-li stolovou pilu s vodním chlazením, zajistěte dostatečný a rovnoměrný přísun vody jak na diamantový kotouč, tak na zámkovou dlažbu (do řezu). Pokud řežete za sucha, nezapomínejte diamantový kotouč na zámkovou dlažbu chladit vzduchem.
  4. Při řezání zámkovky na diamantový kotouč příliš netlačte, řez provádějte rovnoměrně a klidně. Nezapomeňte, že řezné diamantové kotouče jsou určeny pouze na přímé řezy, nejsou určeny k broušení hranou – bočním přetížením může snadno dojít k poškození segmentu kotouče, případně ke zranění.
  5. Vyzkoušejte, zda nařezané díly zámkové dlažby pasují na svá místa, pokud ne, upravte je ještě dodatečnými řezy.

TIP:
Díly zámkové dlažby, které se Vám špatně vyměřují (například dořezy u kamenné podezdívky domu), si můžete nejprve zakreslit a vystříhat z pevnějšího papíru – vytvoříte si tak jednoduše šablonu, pomocí které požadovaný tvar překreslíte na jednotlivé díly abyste přesně věděli, jak řezat zámkovou dlažbu.

Bližší technické informace o zámkové dlažbě získáte přímo od výrobců. Jedním z českých výrobců zámkové dlažby je například firma B&BC, a.s. (odkaz mimo náš web).

Menu