diamantové korunky do úhlové brusky – vrták do dlažby – FAQ

Diamantové korunky do úhlové brusky se staly v posledních letech doslova hitem a našim zákazníkům vyřešily řadu problémů zejména při vrtání do slinuté dlažby i dalších materiálů. Moderní technologie výroby přinesla diamantový nástroj (vykružovák na obklady a dlažbu), který rychle a čistě vrtá, dobře snáší vysoké otáčky. Lze s ním vrtat zcela za sucha a navíc mnohem déle vydrží. To jsou přednosti diamantové korunky do úhlové brusky GENT VacuFlex M14. Na této stránce odpovídáme na dotazy týkající se této diamantové korunky do uhlové brusky, nejčastěji kladené při vrtání do dlažby.

diamantové korunky do úhlové brusky neboli vrták do dlažby s upínáním M14

Diamantové korunky do úhlové brusky:
Časté otázky a Odpovědi

Vlastnosti diamantové korunky do úhlové brusky

Jaké upínání mají diamantové korunky do úhlové brusky?

M14 – vykružovací korunka pro úhlovou brusku GENT VacuFlex má vnitřní metrický závit M14. Ten se nejčastěji upne přímo na vnější závit na hřídeli úhlové brusky po sejmutí přírub. Pro vyšší stabilitu vrtací korunky menších průměrů je možné nechat spodní přírubu nasazenou a vykružovák dotáhnout k ní. Vrták musí na závitu správně a pevně sedět. Nezapomeňte vykružovací korunky dobře dotáhnout klíčem, aby při vrtání dlažby nevibrovaly, “neházely”.

Zvláště u menších průměrů bohatě naplněných chladícím gelem dbejte na jejich dobré dotažení. Pokud je potřeba, odstraňte přebytečný gel z vnitřního upínacího závitu. V průběhu práce občas zkontrolujte, zda táním chladícího gelu nedošlo k povolení vrtací korunky.

Diamantový vrták na dlažbu a obklady je tedy možné našroubovat do jakékoli úhlové brusky se standardizovaným závitem M14. Pokud si nejste jisti, že diamantové děrovky budou pasovat i do vaší flexy, neváhejte se na nás obrátit.

diamantová vrtací korunka M14 s upínáním do flexi

Jaké jsou dostupné průměry vrtáků pro úhlové brusky?

Diamantové korunky do úhlové brusky GENT VacuFlex představují na trhu nejširší sortiment vrtáků pro obkladače a nejen pro ně. Diamantové korunky M14 jsou nabízeny v průměrech 6 – 110 mm. Výpis všech dostupných průměrů naleznete na stránce produktu, diamantové vrtáky do dlažby M14 VacuFlex.

Vykružovák na obklady a dlažbu je trvale skladem téměř ve všech průměrech. V nabídce je i cenově zvýhodněná sada diamantových korunek do úhlové brusky ve dvou provedeních. Ty oceníte, pokud nechcete diamantové děrovky kupovat jednotlivě.

Jak je vyroben diamantový vykružovák na obklady určený do flexy?

Diamantové korunky do úhlové brusky GENT VacuFlex (vrták do dlažby a dalších materiálů) jsou vyráběny moderní technologií diamantových zrn natvrdo pájených ve vakuu.

Zjednodušeně to znamená, že jednotlivá zrna diamantu jsou velmi pevně „přivařena“ přímo na trubkový nosič. Tyto vrtáky do dlažby nemají tedy klasický diamantový segment jako například běžné diamantové kotouče na beton a další stavební materiály. To umožňuje bezpečné vrtání za vysokých otáček při upnutí vrtací korunky do úhlové brusky. Velké množství obnažených ostrých hran diamantové vrstvy pak umožňuje agresivnější a rychlejší vrtání za sucha, bez nutnosti chlazení vodou. To platí pro diamantové děrovky VacuFlex prakticky ve všech materiálech.

Kvalitní průmyslové diamanty ve vysoké koncentraci precizně připájené na nástroj činí z diamantové korunky VacuFlex špičku v oboru, která nezklame ani při náročném vrtání do dlažby. Pokud se chcete o této technologii dozvědět více, informace naleznete v článku Jak diamantové nástroje fungují. Jsou umístěny v části “Jaké jsou druhy pojiva diamantů v nástrojích”, odstavec “Diamantové nástroje s diamanty pájenými ve vakuu”.

vykružovák na obklady - detail diamantové korunky pro obkladače

Diamantový vrták 6 mm má v sobě nějaký bílý gel, co to je?

Jedná se o chladící vosk, který slouží jako chladící a ochranný přípravek pro diamantové nástroje.  Duté diamantové vrtací korunky do úhlové brusky i do vrtačky VacuFlex od průměru 6 mm do průměru 18 mm jsou naplněny průmyslovým chladícím voskem.

Během vrtání do dlažby a dalších materiálů se vosk zahřátím pozvolna uvolňuje. Vosk vytváří ochrannou vrstvu na diamantech diamantové děrovky a pomáhá je chladit. Tím zvyšuje výkon vykružovací korunky a prodlužuje její životnost. Čím menší diamantový vrták, tím je k přehřátí náchylnější. Platí to zejména pro vrtáky do tvrdé dlažby 6 mm a 8 mm.
Nejlepších výsledků a životnosti dosáhnete, pokud vrták do dlažby necháváte příležitostně ochlazovat vzduchem ve spuštěném elektrickém nářadí. O správném postupu vrtání píšeme v článku Jak vrtat do obkladů a dlažeb.

Při upínání vrtací korunky bohatě naplněné chladícím voskem dbejte na její dobré dotažení na hřídeli úhlové brusky. Pokud je potřeba, odstraňte přebytečný gel z vnitřního upínacího závitu. Během vrtání občas zkontrolujte, zda táním chladícího média nedošlo k povolení vrtací korunky – případně ji dotáhněte.

 

diamantový vrták na obklady a dlažby naplněný voskem

Pro koho jsou diamantové korunky do úhlové brusky určeny?

Diamantové vrtáky M14 do úhlové brusky jsou ideálním pomocníkem nejen pro obkladače, instalatéry a elektrikáře, ale také pro další řemeslníky a kutily, kteří potřebují spolehlivý nástroj na rychlé a přesné vrtání otvorů do tvrdých náročných stavebních materiálů, jako jsou například slinuté dlažby. Spolehlivě fungují ve všech dalších doporučených materiálech.

Vykružovací korunky GENT VacuFlex se používají pro vrtání kotevních otvorů, vrtání otvorů pro elektrické zásuvky a vypínače, otvorů do umyvadel, otvorů pro zápustná světla, prostupů pro potrubí a přípojky, otvorů ve sklolaminátu a pro další rozličné aplikace. Diamantová děrovka VacuFlex je nejoblíbenější vrták do dlažby i na obklady.

Jaké výhody mají korunkové diamantové vrtáky do úhlové brusky?

Diamantové vrtáky M14 GENT VacuFlex patří ke špičce v oboru, umožňují velmi rychlé, přesné a čisté vrtání – navíc bez rizika prasknutí dlaždice při vrtání, při dodržení pracovního postupu.

Ve srovnání s jinými typy vrtáků do dlažby jsou navíc cenově výhodné, vzhledem k výrazně delší životnosti a rychlejšímu postupu vrtání.

Bezproblémové vrtání do dlažby a dalších materiálů za sucha i mokra. Tato vrtací korunka do úhlové brusky nevyžaduje chlazení kapalinou, stačí vzduchem. Choulostivější menší průměry jsou navíc naplněny chladícím voskem.

Tyto diamantové vrtáky do flexy spolehlivě fungují na vrtání všech dlaždic – od vrtání měkkých obkládaček až po vrtání slinuté dlažby, která je extrémně tvrdá (taurus, gres, kentaur) – i na vrtání kamenných obkladů, sklolaminátu a dalších materiálů.

V čem je vrták do dlažby s diamanty pájenými ve vakuu lepší než galvanický?

Stručně řečeno diamantový vrták do dlažby VacuFlex déle vydrží, rychleji vrtá a umožňuje vrtání za sucha i ve velmi tvrdých materiálech. Je to tím, že tyto vrtací korunky jsou pro takové použití vyráběny lepší technologií. Obsahují vysokou koncentraci diamantů natvrdo pájených ve vakuu. Zrna diamantu pevněji drží a mohou být více obnažena. Tato technologie přináší při vrtání za sucha řadu výhod, bez nutnosti použití speciálního nářadí. V současné době je to nejoblíbenější vrtací diamantová korunka na vrtání dlaždic a obkladů GENT.

Naproti tomu korunkové vrtáky s galvanicky nanášeným diamantovým prachem (tzv. electroplated) téměř vždy vyžadují chlazení vodou. Vrtání dlažby i dalších materiálů bývá pomalejší. Tyto diamantové korunky je nutné používat při nízkých otáčkách, většinou do 1200 otáček za minutu. Jinak velice snadno dojde k přehřátí nástroje a jeho úplnému zničení. Podrobnější informace o nástrojích s galvanickým pojivem neleznete v článku Jak diamantové nástroje fungují, v části “Jaké jsou druhy pojiva diamantů v nástrojích”. V profesionální kvalitě v sortimentu stále máme například typ korunky Galvanik.

V minulosti byly pro vrtání do dlažby používány nejčastěji právě korunkové diamantové vrtáky s galvanicky nanášenými zrny diamantu. V současné době se dle našich zkušeností „galvanický“ diamantový vykružovák na obklady nebo vrták do dlažby prakticky nevyplatí. A to většinou i přes to, že je na první pohled cena vrtáku často „lákavá“. Platí to zejména při vrtání tvrdých obkladů a dlažeb. Zákazníci se pak na nás často obracejí s problémy při jejich používání. Ať už je to malá životnost (občas ve slinuté dlažbě nevyvrtali ani jeden otvor), pomalé vrtání či zničení vrtací korunky. Těmto komplikacím se se správným vrtákem vyhnete. Proto je dnes zejména VacuFlex diamantový vrták do dlažby s upínáním M14 (neboli diamantová korunka do úhlové brusky) nejžádanějším pomocníkem nejen pro obkladače.

Používání diamantové korunky do úhlové brusky

Je nutné chlazení při vrtání úhlovou bruskou do dlažby a dalších materiálů?

Diamantová vrtací korunka M14 GENT VacuFlex umožňuje bezproblémové vrtání zcela za sucha – stačí chlazení vzduchem. Při vrtání dlažby je vhodné vždy ideálně po deseti vteřinách vrtání nechat diamantové korunky do úhlové brusky pár vteřin ochladit otáčením ve spuštěné brusce naprázdno. Platí to zejména u malých průměrů – diamantové vrtáky 6 mm, 8mm, 10 mm. Tyto vykružováky na obklady je pro maximální životnost dobré chladit při vrtání velmi tvrdých materiálů častěji.

Pamatujte, že diamantové nástroje obecně nesnášejí přehřátí. Také je případně možné diamantovou korunku po vyvrtání otvoru dochladit ponořením do vodní lázně (např. miska s vodou). Není ale nutně vyžadováno chlazení vodou při vrtání dlažby, ani žádné speciální chladící zařízení. Lze zcela bez obav použít vrták do dlažby na sucho. Samozřejmě pokud chcete, tyto diamantové vrtáky do dlažby umožňují i vrtání za mokra, pod vodou.

Mohu diamantové korunky do úhlové brusky chladit vodou?

Ano, ale z pohledu bezpečnosti je nutné aby pro takové použití byla elektrická bruska výrobcem určena a uzpůsobena, jinak hrozí úraz elektrickým proudem a takové chlazení vodou rozhodně nedoporučujeme.

Diamantové vrtací korunky GENT Vacuflex je možné chladit vodou, ale jsou především navrženy pro práci zcela za sucha. Je to nejen skvělý vrták do tvrdé dlažby, ale navíc vrtání zvládne i bez vodního chlazení.

Pokud je u elektrického nářadí použití za mokra povoleno, přísun vody musí být stálý a dostatečný, aby nejen chladil diamantový vrták do dlažby, ale umožňoval i odplavení vyvrtaného materiálu. Pak může prodloužit životnost diamantové korunky na obklady do úhlové brusky. Pozor, příliš malé množství vody vytvoří z odbroušeného materiálu brusnou pastu, která může vrtáky do tvrdé dlažby dusit a naopak rychleji opotřebovávat než při vrtání za sucha.

Jakou hloubku vrtání umožňují diamantové korunky do úhlové brusky?

Diamantové vrtáky do úhlové brusky GENT VacuFlex mají pracovní délku 35 mm. Tím je daná i běžná maximální hloubka vrtání.

Diamantový vykružovak na obklady a dlažby je určen především pro vrtání deskových materiálů. Zpravidla se doporučuje vrtat optimálně do hloubky 20 mm pro co nejdelší životnost. Vrtat hlouběji je možné. Je ale třeba dbát na častější chlazení, aby se diamantová korunka nepřehřála a nezkracovala se její životnost.

diamantove vrtaky do uhlove brusky, ktere maji upinani M14

Jaká je životnost diamantové korunky pro úhlové brusky?

Někteří výrobci uvádějí „až stovku děr“. To ale splní už i jeden vyvrtaný otvor a přesnější férová odpověď je trochu obsáhlejší. Na začátek je třeba říci, že počet vyvrtaných otvorů závisí zejména na technice vrtání (dodržení pracovního postupu), na vrtaném materiálu (tvrdost a hloubka vrtání) a na průměru vrtací korunky (čím menší, tím náročnější na chlazení). Výsledky při použití ručního elektrického nářadí mohou být pak značně rozdílné.

Diamantové vykružováky na obklady a dlažby GENT VacuFlex dodáváme zákazníkům v České republice již více než sedm let (v Německu ještě déle). Patříme mezi první, kteří tyto vrtací korunky do úhlové brusky zákazníkům představili. S vrtáky do flexy Vacuflex máme velmi dobré zkušenosti, v poměru cena výkon patří ke špičce.

Ze zkušenosti obkladačů víme, že vrták do dlažby v průměru 6 a 8 milimetrů běžně vyvrtá 20-40 otvorů a to i ve velmi tvrdých dlažbách. Sami jsme testovali průměr 6 mm v dlažbě „taurus“ s výsledkem 31 otvorů. Nedávno nám jeden z našich prodejců referoval, že jeho zákazník zvládl průměrem 14 mm vyvrtat 60 děr v tvrdé venkovní dlažbě 15 mm silné, což je velmi slušné. Průměrem diamantové děrovky 30 mm jsme při testovacím vrtání taurusu zvládli 82 děr. Větší průměry vydrží ještě déle, diamantový vrták do dlažby 68 mm zvládl zákazníkovi vyvrtat více jak 100 otvorů.

Především záleží na dodržení správného pracovního postupu. Pro vrtání do dlažby a dalších materiálů za sucha neznáme v současnosti lepší technologii, než nabízejí diamantové korunky M14 do úhlové brusky VacuFlex. V porovnání s vidiovými, galvanickými vrtáky i vykružováky na obklady s tvrdokovem jsou nesrovnatelně účinnější. Jejich životnost je až desetinásobná.

 

diamantový vrták do slinuté dlažby v úhlové brusce

Jak dlouho trvá vyvrtání otvoru pomocí diamantové děrovky do flexy?

Vyvrtání otvoru pomocí diamantové korunky do úhlové brusky VacuFlex je velmi rychlé, nesrovnatelné s jinými vrtáky do tvrdé dlažby. Rychlost vrtání závisí na typu materiálu, tloušťce dlaždice, počtu otáček a na velikosti otvoru.

Použijeme-li na obklady vrták VacuFlex, zvládne běžně provrtat obkladačku o síle 1 cm přibližně za 10 vteřin. Diamantová děrovka Vacuflex zvládne vrtání slinuté dlažby (taurus industrial 7 mm) zhruba za 30 vteřin. Provrtání 3 cm silné žulové desky průměrem 30 mm trvalo zákazníkovi pouhou minutu. Diamantové korunky na dlažbu a kámen GENT VacuFlex do úhlové brusky pracují opravdu velmi rychle.

Při vrtání dlažby a dalších velmi tvrdých materiálů doporučujeme nespěchat, netlačit a nechávat často diamantový vrták ochladit proudícím vzduchem – dodržovat postup Jak vrtat úhlovou bruskou. Pokud spěcháte, není problém vyvrtat otvor ještě rychleji. Většinou to ale bývá na úkor životnosti. Diamantové vrtáky se obecně nesmějí přehřát.

na obklady vrták funguje velmi rychlediamantový vrták do dlažby nasazený v úhlové brusce

Je pro dia korunky do rozbrušovačky nutná centrovací pomůcka?

Není potřeba středícího vrtáku. Obejdete se většinou i bez centrovací pomůcky. Stačí nechat diamantové korunky do úhlové brusky VacuFlex plně roztočit, přiložit a pod ostřejším úhlem začít vrtat. Podrobněji správný postup popisujeme v článku Jak na vrtání obkladů a dlažeb.

Naopak pokud by měl vykružovák na obklady a dlažby středící vrták, zpomaloval by se postup vrtání a zvyšovalo by se riziko prasknutí dlaždice. Diamantová děrovka by ztratila svoje obrovské výhody. Zrna diamantu připájená ve vakuu na čele a obvodu vrtací korunky rychle a účinně plošně rozbrušují materiál, zatímco centrovací hrot by způsobil bodové zatížení dlaždičky. Tím hrozí prasknutí materiálu. Tvrdý materiál také vrtací nástroje rychle otupuje. Proto zejména při vrtání do tvrdé dlažby vidiový vrták s plátkem slinutého karbidu, sklenářské kopí dokonce ani galvanická korunka nemá ve srovnání s těmito diamantovými vrtáky do úhlové brusky šanci.

GENT VacuFlex je špičkový dia vrták do slinuté dlažby, obkladů a dalších tvrdých materiálů. I bez použití dalších pomůcek rychle vykroužíte přesný otvor na požadovaném místě. Jakmile si osvojíte doporučený postup práce, nebude potřeba ani středící pomůcka.

Lze renovovat vykružovací korunky do úhlových brusek?

Bohužel ne. Diamantový vrták na obklady a dlaždice VacuFlex je vyroben technologií diamantových zrn natvrdo pájených ve vakuu na čistý trubkový nosič s upínáním M14. Touto technologií výroby by se renovace nevyplatila.

Provádíme pouze renovace jádrových korunek s “klasickými” diamantovými segmenty – jednotlivými “zuby”. Tam je možné po jejich opotřebení osadit původní tělo vrtáku novými diamantovými segmenty nejčastěji pomocí stříbrné pájky.

Technika vrtání úhlovou bruskou

Jak vrtat úhlovou bruskou do dlažby?

Podrobně postup popisujeme v článku Jak vrtat obklady a dlažby. Stačí osvědčený diamantový vrták do dlažby VacuFlex M14 a úhlová bruska.

Postup vrtání je jednoduchý. Doporučujeme pročíst informace ve výše uvedeném odkazu, ve zkratce uvádíme také zde:

Našroubujte diamantový vrták s upínáním M14 na závit hřídele úhlové brusky. Diamantovou korunku nechejte v úhlové brusce plně roztočit. Nakloňte ji pod úhlem zhruba 45° a hranou zlehka zavrtejte malou část předem vyznačené kružnice. Na vrták do dlažby příliš netlačte. Až vznikne dostatečně hluboký žlábek, diamantovou korunku narovnejte, aby opsala celou vyznačenou kružnici. Za kývavého, krouživého pohybu (mírné naklápění flexy ze strany na stranu) pomocí diamantové děrovky vyvrtejte s chladícími přestávkami celý otvor.

Otvor by měl mít mírně kónický tvar umožňující únik vybroušeného materiálu. Při dodržení postupu si diamantové vykružováky do úhlové brusky poradí i s opravdu velmi tvrdým materiálem.

postup vrtání diamantové korunky na obklady do úhlové brusky

Jaká úhlová bruska je vhodná pro vrtání do dlažby?

Diamantové vrtáky do flexy doporučujeme používat zejména s úhlovými bruskami 125mm, případně 115 mm. Těmito menšími bruskami se při vrtání pohodlněji a přesněji pracuje. Na vrtání do dlažby a dalších materiálů tedy dostačuje běžná jednoruční úhlová bruska bez nutnosti regulace otáček. Větší úhlové brusky lze doporučit případně pro vrták do dlažby průměru 75 mm a větší.

Není vrtání úhlovou bruskou nepohodlné nebo nebezpečné?

Není, stačí dodržet správný postup práce. Vrtání za pomoci úhlové brusky je mnohem snazší a pohodlnější, než se může na první pohled zdát – jde o zvyk a máme s ním jen dobré zkušenosti a mnoho profesionálních obkladačů dnes již pro vrtání do dlažby nepoužívá nic jiného.

Diamantové vykružováky na obklady a dlažby s upínáním do flexy dodáváme zákazníkům po celé ČR již více než 7 let. Speciální diamantová vrtací korunka M14 GENT VacuFlex je na vysoké otáčky úhlové brusky konstruována. Vrtání do dlažby pomocí úhlové brusky je rychlejší, bezpečné a zvládne jej každý zkušený řemeslník i zručný kutil. I zákazníci, kteří se dříve vrtání úhlovou bruskou obávali, dnes nedají na tento vrták do dlažby dopustit. Podrobně postup popisujeme v článku Jak vrtat obklady a dlažby.

Musí mít úhlová bruska regulovatelné otáčky pro vrtání dlažby?

Ne, stačí běžná úhlová bruska s výrobcem nastavenými otáčkami. Diamantové vykružovací korunky GENT VacuFlex nevyžadují úhlovou brusku s regulací otáček. Tyto profesionální diamantové vrtáky do dlažby, obkladů a dalších materiálů jsou konstruovány tak, aby bezpečně vydržely i vysoké rychlosti.  Nejdelší životnosti dosahuje diamantový vrták do slinuté dlažby a dalších materiálů VacuFlex při rychlostech do 11000 otáček za minutu.

Vrtání různých materiálů diamantovými vrtáky do úhlové brusky

Na jaké materiály jsou určené VacuFlex diamantové vrtáky M14?

Diamantové korunky do úhlové brusky GENT VacuFlex M14 jsou určeny především na velmi rychlé a přesné vrtání obkladů a dlažeb a dalších materiálů – keramika obecně, porcelán, pálená střešní krytina, teraco, kamenina, tvrdý přírodní kámen (obklady ze žuly, mramoru, atd.), umělý kámen, čedičová dlažba, kabřincové obklady a také sklolamináty a tvrdé plasty.

Aby vám diamantové vrtáky do flexy co nejdéle vydržely, používejte je na výše doporučené materiály. Vzhledem k výrobní technologii lze ale teoreticky diamantové korunky M14 použít i na řadu materiálů, které nejsou uvedeny mezi doporučenými. Ale prakticky často za cenu rychlejší spotřeby nebo rizika poškození vrtáku, zejména přehřátím.

Technologie diamantů pájených ve vakuu relativně univerzální použití umožňuje (v sortimentu máme například řezný univerzální diamantový kotouč VacuBlade Multimax), ale jedná se především o výborný vykružovák na obklady a tvrdé dlažby.

Například cihly a beton nepředstavují pro dia vrtáky do úhlové brusky problém, ale jejich životnost se zkracuje (vyšší obrus), proto bychom volili jiné typy vrtáků. Budete-li chtít použití diamantových vrtáků konzultovat, neváhejte nás kontaktovat – diamantové nástroje GENT.

Výkonnost diamantové vrtací korunky GENT VacuFlex oceníte především při vrtání problematických tvrdých materiálů (například slinuté dlažby – gres, gres porcellanato, taurus, kentaur, atd.), kde jiné typy vrtáků dobře nebo vůbec nefungují.

vrtání do dlažby, obkladů a dalších materiálů dia vrtáky

Lze diamantové korunky VacuFLex použít jako vrták na střešní tašky?

Ano. VacuFlex je především diamantová korunka na vrtání dlaždic, ale dobře vrtá i další materiály. Lze ji použít i jako vrták na střešní krytinu, zejména jako vrták na tašky pálené. Pálená taška je vlastně také tvrdá keramika. Betonová krytina nepředstavuje pro diamantové vykružovací korunky do úhlové brusky žádný problém, ale životnost vrtáku by mohla být o něco kratší díky vyššímu obrusu.

VacuFlex diamantové vrtáky do dlažby lze použít pro vrtání střešní krytiny, břidlice a dalších fasádních obkladových panelů a keramiky. Pokud si nejste použitím jisti, neváhejte nás kontaktovat. Nezapomeňte, že diamantový vykružovák vyžaduje vrtání bez příklepu.

Lze použít diamantový vrták do dlažby VacuFlex i na vrtání skla?

Vrtání skla ručním elektrickým nářadí a vrtáky do dlažby nemůžeme takto jednoduše doporučit. Ale ano, s opatrností lze. Pokud naléhavě potřebujete vyvrtat otvor do skla, diamantové vrtací korunky do úhlové brusky GENT VacuFlex to zvládnou. Ale okraj otvoru může být silně oštípaný. Nehodí se tedy rozhodně pro pohledové otvory do skla.

Pokud by měl být otvor pohledový s okrajem bez otřepů, doporučovali bychom jeho vyvrtání speciálními tenkostěnnými vrtáky na sklo. Nejlepšího výsledku dosáhneme ve stacionární stojanové vrtačce s chlazením. Sklo bychom vždy ideálně doporučovali vrtat pod vodou, za mokra. Pro nabídku nástrojů na vrtání otvorů do skla nás neváhejte kontaktovat. Jako vrták do skla lze použít také diamantové korunky GALVANIK.

Sklo není materiál náročný tvrdostí, ale křehkostí. Záleží také na tom, o jaký druh skla se jedná. Pokud to jde, je dobré předvrtat si do mírné hloubky otvor ze spodní strany skla. Poté jej přesně dovrtat na stejném místě ale z horní strany. Nutné je dbát na dobré chlazení, aby se vrták ani sklo nepřehřály. S tím souvisí i větší riziko prasknutí skla.

Dotazy k vrtání do dlažby a obkladů

Nepraskne dlaždice při vrtání do dlažby úhlovou bruskou?

Použijete-li vykružovací diamantový vrták GENT VacuFlex, riziko prasknutí dlaždice téměř nulové. Na rozdíl od vrtáků, které svým hrotem bodově zatěžují vrtaný materiál, si diamantové korunky do úhlové brusky otvor do materiálu postupně a šetrněji vybrušují. To platí při vrtání do dlažby i extrémně tvrdé (taurus, gres porcellanato, atd.). Proto jsou diamantové vrtáky do dlažby GENT VacuFlex tak oblíbené – pro rychlost, šetrnost i životnost při vrtání dlaždic.

Lze po provrtání již nalepené dlaždice vrtat i do podkladu?

Ano lze, ale většinou za cenu kratší životnosti diamantového vrtáku. Podkladový materiál bývá více brusný a kvalitní vrták do dlažby bude rychleji obrušovat.

Pokud potřebujete například otvory na hmoždinky v již obložené koupelně, diamantové korunky do úhlové brusky GENT VacuFlex doporučujeme použít na otvory do dlaždice a méně náročný podkladový materiál (cihla, beton, porobeton, atd.) hlouběji dovrtat například vhodným spirálovým vrtákem na daný materiál. Tak lze dosáhnout maximální hospodárnosti práce. Hodnotné diamantové vykružováky na obklady a dlažby si raději šetřete na náročné materiály. I když by tuto práci také zvládly.

Jak rozšířit nebo upravit vyvrtaný otvor v dlažbě nebo obkladu?

Pokud potřebujete rozšířit již vyvrtaný otvor nebo nebo vytvořit nepravidelný otvor, poslouží vám brousící diamantová fréza M14 do úhlové brusky, dodávaná v průměru 10 a 20 mm. Bližší informace naleznete přímo na stránce VacuFlex frézy do dlažby. Tou můžete otvor rozšířit pokud jste zjistili, že jste použili na obklady vrták menšího průměru než bylo nutné.

fréza na obklady a dlažbu do úhlové brusky

Dotazy k nákupu diamantové korunky do úhlové brusky

Kde koupím diamantové korunky M14 do úhlové brusky?

Kvalitní diamantové korunkové vrtáky do úhlové brusky VacuFlex pro vrtání do dlažby a dalších materiálů zakoupíte u prodejců diamantových nástrojů GENT. Žádejte osvědčený vrták do dlažby na sucho GENT VacuFlex.

Pokud řešíte, jaký vrták na závit M14 koupit, vykružovací korunky do úhlových brusek VacuFlex jsou správnou volbou. Naše vykružováky na obklady a dlažbu vám ušetří spoustu času a starostí.

Jsou M14 diamantové vrtáky SKLADEM?

Ano, běžně jsou všechny nabízené průměry VacuFlex diamantové vrtací korunky skladem. Může se samozřejmě stát, že vzhledem k velkému zájmu se některý průměr vrtáku do dlažby krátkodobě vyprodá. Aktuální dostupnost si můžete snadno ověřit u vašeho prodejce. Nebo přímo kontaktujte centrální sklad diamantové nástroje GENT. Diamantové vrtáky – korunky pak můžete objednat u našich prodejců GENT. Dopolední objednávky ihned odesíláme našim prodejcům, u diamantové korunky SKLADEM pak bývá reálné i dodání do 24 hod.

Existuje sada diamantových korunek do úhlové brusky?

Ano, V nabídce je i zvýhodněná sada diamantových korunek do úhlové brusky s vybranými vrtáky do dlažby VacuFlex. Dostupná je ve dvou variantách. Nechcete-li kupovat každý dia vrták na tvrdé dlažby jednotlivě, může být souprava děrovek GENT dobrým řešením. Navíc všechny diamantové děrovky budete mít šikovně uloženy v hliníkovém kufříku.

Nechci používat diamantový vrták do flexi, existuje řešení?

Ano, ale přesto prosím zvažte výhody diamantové vrtáky do flexy, které s jistotou doporučujeme. Zejména rychlejší vrtání při zachování životnosti i při vysokých otáčkách a snadnější dodržení správného postupu vrtání do dlažby hovoří po sedmi letech zkušeností pro vrtací korunky M14. V obou případech je VacuFlex skvělý vrták na slinutou dlažbu, obklady i další materiály.

Pokud tedy úhlovou brusku nemáte nebo opravdu nechcete pro vrtání používat, řešením jsou diamantové vrtací korunky s válcovou nebo šestihrannou stopkou (HEX) nebo adaptér M14/stopka ve spojení s vrtáky pro úhlové brusky. V průměrech 6-20 mm jsou k dispozici diamantové korunky VacuFlex s upínáním do vrtačky (HEX). Na dotaz nabízíme též stopkový adaptér s vnějším závitem pro diamantové korunky M14.

Pozor, použijete-li diamantové vrtáky do vrtačky, vždy je nutné vrtání bez příklepu!

diamantový vrták do dlažby s upínáním do vrtačky (HEX)

Máte v sortimentu také nástroje pro obkladače na řezání dlažby?

Ano samozřejmě, diamantový vrták do dlažby a obkladů není jediným nástrojem pro obkladače v sortimentu GENT. V našem sortimentu naleznete další diamantové nástroje pro obkladače.

Ať už se jedná o broušení, vrtání, leštění nebo řezání dlažby, obkladů i dalších materiálů. Patří mezi ně řezné diamantové kotouče pro obkladače (například oblíbený typ SD-UT nebo GST-UL). Dále to jsou diamantové brusné houbičky pro obkladače, diamantové brusné kotouče pro obkladače, diamantové leštící pady i oživovací kameny na diamantové nástroje. Jejich krátké a přehledné představení naleznete v příspěvku Pro obkladače.
pro obkladače - vrtáky do dlažby, kotouč na slinutou dlažbu

diamantové korunky do úhlové brusky, závit M14

Diamantové korunky do úhlové brusky GENT VacuFlex. Diamantový vrták má vnitřní závit M14, který se upíná přímo na vnější závit hřídele úhlové brusky bez přírub. Pro vrtání do dlažby, obkladů i dalších materiálů stačí běžná úhlová bruska a diamantová vrtací korunka VacuFlex.

diamantove korunky do uhlove brusky, diamantove vrtaky do flexy

Diamantové korunky do úhlové brusky GENT VacuFlex představují nejširší sortiment vrtáků v průměrech 6-110 mm. Diamantové vrtáky pro obkladače jsou běžně skladem ve většině průměrů.

Potřebujete-li s výběrem vrtací diamantové korunky do úhlové brusky poradit, neváhejte se na nás obrátit. Hledáte-li na dlažby a na obklady vrták, se kterým vrtání i v těch nejtvrdších materiálech půjde snadno a rychle, jsou diamantové děrovky GENT VacuFlex správnou volbou.

Menu