Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice – návod k použití

Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice je především typ vrtací korunky pro elektrikáře, lze jej ale využít i na vrtání jiných otvorů. Další názvy, se kterými se můžete setkat jsou například krabicový vrták, diamantový vrták na elektroinstalační krabice a podobné. Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice se skládá nejčastěji z vlastní vrtací korunky a adaptéru, kterým se připojuje na elektrické nářadí. Existují také speciální vrtačky pro elektrikáře, do kterých se vrtací korunka upíná bez adaptéru, pouze prostřednictvím závitu.

Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice – výběr

Stejně jako jakýkoli diamantový nástroj, je potřeba záhlubník na elektroinstalační krabice volit zejména s ohledem na vrtaný materiál. Tím lze dosáhnout maximální hospodárnosti – dlouhé životnosti korunky i pohodlnějšího a rychlejšího vrtání. V sortimentu GENT naleznete diamantové záhlubníky pro vrtání otvorů na elektrikářské krabičky v různých materiálech. O výběru se s námi samozřejmě můžete podrobněji poradit. Návod na vrtání otvorů pro elektroinstalační krabice pak naleznete níže na této stránce.

Dostupné jsou rozměry vrtací korunky 68 mm a 82 mm. Jednou z častých otázek je, jakou zvolit velikost vrtací korunky pro instalační krabice? Krabičky označené 68 často mívají vnější rozměr 71-73 mm. Proto převážně doporučujeme diamantový krabicový záhlubník 82mm. Budete tak mít dostatek prostoru pro přesné usazení krabičky.

Jako vhodné elektrické nářadí poslouží vrtací elektropneumatické kladivo nebo elektrická vrtačka. Doporučujeme nářadí s bezpečnostní spojkou, která v případě zaseknutí vrtacího nástroje prokluzuje a pomáhá chránit obsluhu před úrazem. K připojení na elektrické nářadí se používá adaptér pro vrtací korunky. Diamantové záhlubníky na elektroinstalační krabice GENT mají vnitřní závit M16, do kterého se adaptéry našroubují. K dispozici je adaptér upínání SDS+ nebo adaptér upínání šestihran, podle typu upínání nářadí. Do adaptéru se pak vkládá středící vrták pro přesné vedení, který lze dokoupit samostatně.

 

Níže uvádíme přehled vrtacích korunek se stručným popisem, vice se dozvíte na stránkách jednotlivých produktů kategorie krabicové vrtáky.

Diamantový krabicový vrták BUT

Jedná se o kvalitní ekonomické provedení diamantové korunky pro vrtání otvorů do zdiva a středně tvrdého stavebního materiálu. Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice určený zejména k vrtání cihel, případně lehčího betonu.

Diamantový vrták na elektroinstalační krabice B7B

Jedná se o prémiové vrtací korunky pro vrtání otvorů do betonu, tvrdých cihel, tvrdých hutných vápenopískových tvárnic. Tento diamantový vrták na elektroinstalační krabice lze podmíněně použít i na vrtání do panelu, vrtání armovaného betonu – které většinou vrtací korunky za sucha nezvládají.

Diamantová vrtací korunka na krabice B7K

Jedná se o prémiové vrtací korunky k vrtání abrazivních materiálů (měkkých, brusných). Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice určený zejména k vrtání pórobetonu, měkkých cihel, pískovce.

Nevíte jaký diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice vybrat?

Ozvěte se nám a doporučíme vrták na krabice podle Vašich požadavků. Služba je zcela nezávazná a zdarma.

 

Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice – postup vrtání otvorů

 1. Označte si místo, kde bude elektroinstalační krabice umístěna. Důležité je vyznačit střed budoucího otvoru pro krabičku. Ujistěte se, že v místě plánovaného vrtání nevedou elektrické kabely, vodovodní trubky, atd. – platí zvláště při rekonstrukcích.
 2. Střed otvoru doporučujeme nejprve předvrtat samostatně vhodným vrtákem s příklepem. Takto vytvořený pilotní vrt usnadní a urychlí pozdější postup práce zejména při zahlubování otvorů do panelu, betonu, hutných vápenopískových cihel a podobných tvrdších materiálů.
 3. Zvolte vhodný diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice podle materiálu, ve kterém budete otvory na krabičky vrtat. Pro vrtání otvoru na elektro krabice průměru 68mm doporučujeme diamantový krabicový vrták 82mm.
 4. Na závit M16 v záhlubníku našroubujte adaptér pro upnutí do elektrického nářadí. Do adaptéru vložte / upněte středící vrták.
 5. Před započetím vrtání se ujistěte, že je vypnutá funkce příklepu. Diamantové záhlubníky na krabice je nutné používat BEZ PŘÍKLEPU! Jedinou a ojedinělou výjimkou jsou speciální vrtačky s mikropříklepem.
 6. Vodící vrták opřete v místě označujícím střed budoucího otvoru, nebo jej vložte na kraj předvrtaného pilotního otvoru. Zapněte vrtačku. Segmenty diamantové korunky by se měly dotýkat materiálu až když je plně roztočená. Nyní pozvolna zahajte vlastní vrtání otvoru na krabičku.
 7. Po navrtání kruhového otvoru, když už má vrtací korunka dostatečné vedení, doporučujeme vyjmout z adaptéru středící vrták. Omezí se tak možnost zaseknutí vrtáku a nebude zpomalovat postup vrtání samotné diamantové korunky.
 8. Při vrtání otvorů na krabice na vrtačku příliš netlačte, diamantová vrtací korunka si musí brát materiál sama. Přílišný tlak práci neurychlí, naopak hrozí poškození diamantové vrtací korunky přehřátím. Zvláště při vrtání do panelu a tvrdých materiálů dělejte častější chladící přestávky, nechejte volně se otáčející diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice vychladnout na vzduchu.
 9. Dovrtejte otvor na instalační krabici do požadované hloubky a vyjměte korunku z vrtu. Vyvrtané jádro většinou zůstane uvnitř korunky, vyjměte jej. Pokud je jádro těsně usazeno v korunce, můžete si pomoci bočními otvory v záhlubníku. Pokud jádro zůstane neodlomené ve vrtu, můžete ho odlomit vypáčením pomocí sekáče umístěného do vzniklé spáry.

Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice – tipy 

 • Pokud dojde k výraznému zpomalení vrtání z důvodu otupení segmentů diamantové korunky záhlubníku, můžete je oživit několikerým zavrtáním do abrasivního materiálu (měkký pískovec, pórobeton). Část diamantových zrn musí hmatatelně vystupovat z povrchu segmentu.
 • Zvláště při vrtání do tvrdých materiálů doporučujeme diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice používat při otáčkách cca 1000 za minutu. Lze tak dosáhnout dobrého vrtacího výkonu i životnosti.

Řezné diamantové nástroje na drážkování pro kabely 

Pokud už máme vybraný diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice, je dobré se také zamyslet nad tím, čím udělat drážky do zdi pro kabely. Z nářadí můžeme použít klasickou úhlovou brusku s jedním kotoučem nebo vícekotoučovou drážkovací frézku. O výběru nástrojů píšeme v samostatném článku Kotouče do drážkovací frézy.

Jak na otvor do obkladů a dlažeb pro zásuvky a vypínače

Pokud budeme po vyvrtání otvorů a osazení elektroinstalačních krabic potřebovat také vyvrtat otvory do obkladů a dlažeb (například v koupelně nebo kuchyni), přichází ke slovu vykružovák na dlažbu. Diamantové děrovky GENT VacuFlex jsou na takové práce přímo určené. Na rozdíl od výše uvedených záhlubníků je v tomto případě nejlepší zvolit průměr 68 mm, který přesně umožňuje osazení elektroinstalační krabice vypínačem či zásuvkou. Otvor v obkladu tak překryje i hranu krabičky. Nehrozí pak, že nám bude otvor nehezky přesahovat mimo hrany rámečku. O používání obkladačských nástrojů se dočtete v článku Jak vrtat obklady a dlažby. Přehled dalších odkazů na téma vrtání do obkladů a dlažeb naleznete v článku Vrtáky do dlažby.

Ať už potřebujete diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice, diamantové kotouče do drážkovačky, vykružovák na dlažbu  či jiné diamantové nástroje, jsme tu pro vás… Všechny diamantové kotouče i vrtací korunky můžete objednat a zakoupit u prodejců diamantových nástrojů GENT.

diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice

Diamantový záhlubník na elektroinstalační krabice. V sortimentu GENT si vyberete diamantové vrtací korunky pro elektrikáře podle materiálu, který budete vrtat. Všechny naleznete v kategorii výrobků “krabicové vrtáky”, včetně adaptérů pro upnutí na elektrické nářadí.

krabicové vrtáky záhlubníky v průměru 68 a 82 mm

Diamantové nástroje GENT mají v sortimentu krabicové vrtáky – záhlubníky na elektroinstalační krabice – v průměru 68 a 82 mm určené na vrtání do zdiva, cihel, vrtání vpc, vrtání do betonu, armovaného betonu i vrtání do abrazivních materiálů. S výběrem nejvhodnější vrtací korunky právě pro vaši práci vám rádi pomůžeme.

vrtání otvoru do betonu pro elektro krabice na zásuvky a vypínače

před vrtáním je třeba vyznačit střed budoucího otvoru

záhlubník na elektroinstalační krabice s adaptérem SDS+

vrták na elektroinstalační krabice – našroubování adaptéru do diamantové korunky pro elektrikáře

vrták na elektroinstalační krabice

záhlubník na elektroinstalační krabice – nasazení středícího vrtáku do našroubovaného adaptéru v diamantové korunce

vyvrtaný otvor do zdiva pomocí diamantové korunky na elektroinstalační krabice

vyvrtané jádro po vrtání otvoru do cihly pomocí diamantové korunky pro elektrikáře

diamantové kotouče do drážkovačky

Osvědčené diamantové kotouče na řezání drážek pro kabely.

vykružovák na dlažbu pro zásuvky a vypínače

Diamantový vykružovák na dlažbu zvládne čistě a rychle vyvrtat otvor do obkladů a dlažeb pro zásuvky a vypínače. Vrtací korunka průměru 68 mm zajistí dostatečnou velikost otvoru pro překrytí elektroinstalační krabice bez zbytečných mezer.

Menu