Diamantový kotouč na dlažbu – výběr

Diamantové kotouče na dlažbu

Jaký diamantový kotouč na dlažbu vybrat, to je stále častější otázka, se kterou se na nás zákazníci obracejí. Obliba a použití dlažby v interiéru se dnes neomezuje pouze na podlahu. Tvrdá slinutá dlažba se stále častěji používá i na obklady stěn. Pro obkladače to znamená náročnější práci, na kterou pak běžná řezačka na dlažbu ani diamantové kotouče na obklady často nestačí. Nemluvě o situaci, kdy zákazník požaduje obklad vnějšího rohu bez lišty (kamenické rohy, jolly hrana).

Poznámka: Na této stránce se dočtete informace k řezání keramické dlažby. Pokud hledáte diamantový kotouč na dlažbu betonovou (např. zámkovka), máme pro vás připraven článek Jak řezat betonovou dlažbu.

Základem úspěchu je spolehlivý diamantový kotouč na dlažbu a dobré elektrické nářadí …

Diamantový kotouč na dlažbu – řezání za sucha

V takovém případě obkladač nejčastěji provádí řezání dlažby úhlovou bruskou. Pro řezání dlažby za sucha je potřeba především vhodný diamantový kotouč na dlažbu, který je na suché použití v požadovaných materiálech výrobcem přímo určený. Nejčastěji poptávaným je diamantový kotouč 125 na dlažbu, dále také 115 mm. K dispozici jsou i další průměry do úhlové brusky. Výhodou řezání dlažby úhlovou bruskou 115 nebo 125 mm je snadná manipulace, odpadají starosti s transportem a přípravou velké obkladačské pily. Tu navíc nemá každý k dispozici.

Obkladači na řezání dlažby úhlovou bruskou dle našich zkušeností nejraději používají extra tenké diamantové kotouče. Na běžné ale i velmi tvrdé, slinuté dlažby jsou oblíbené kotouče pro obkladače s velmi jemným turbo segmentem (uzavřená pracovní část s drážkami). Poskytují úzký rychlý řez, ale zároveň neštípou hrany. Správně zvolený diamantový kotouč zvládne čistě řezat dlažby vysoké tvrdosti i za sucha.

Pokud hledáte nástroj, který splní tyto nároky, tak nejoblíbenějším je diamantový kotouč na dlažbu SD-UT. Jde o velmi tenké diamantové kotouče (až 1,2 mm), které za sucha čistě a rychle řežou i opravdu tvrdé materiály – taurus, gres porcellanato. Zkušení obkladači s tímto kotoučem zvládají z ruky i řezání velkoformátové dlažby. Řezání obkladů flexou je s ním hračka. Pro malé výřezy je k dispozici také jako diamantový řezný kotouč 76 mm.

Pro řezání dlažby za sucha doporučujeme tenký diamantový kotouč na dlažbu s jemným turbo segmentem SD-UT…

Diamantový kotouč na dlažbu – řezání za mokra

Pro řezání velkoformátové dlažby, dlouhé rovné řezy a kamenické rohy jolly je ideální “vodní” obkladačská pila. Umožňuje řezání dlažby pod vodou – dovoluje chlazení kotouče a výplach řezu. Chlazení nejen že prospívá kvalitě řezu, ale také šetří diamantový kotouč na dlažbu. S obkladačskou pilou lze snadněji udržet rovný řez po celé řezné délce.

Dobrý diamantový kotouč na dlažbu pro mokré řezání mívá v segmentu jemná diamantová zrna ve vyšší koncentraci. Obkladači na řezání dlažby za mokra pomocí obkladačské pily u nás nejraději používají hladké tenké diamantové kotouče s celoobvodovým segmentem. Ten může být rozdělený miniaturními mezírkami pro lepší odvod tepla.

Do obkladačské pily je nejoblíbenější diamantový kotouč na dlažbu GST-UL (řezání za mokra). Ten je skvělou volbou na veškeré mokré řezání dlažby i obkladů. I tvrdé slinuté dlažby přeřízne bez problémů. Dokonce je to osvědčený diamantový kotouč na řezání eutitu (dlažba z taveného čediče), se kterým si většina kotoučů neporadí – neřežou, pálí se nebo štípou hrany čedičové dlažby. Při řezání za mokra se tento diamantový kotouč dlaždičky vyznačuje čistým řezem bez oštípaných hran. Používá se také na jolly řezy (více v článku “kamenický roh postup“).

Pro řezání dlažby za mokra doporučujeme tenký diamantový kotouč na dlažbu s hladkým segmentem GST-UL…

Věříme, že jsme vám pomohli nalézt odpověď na otázku jak řezat dlažbu, a že si vyberete správný diamantový nástroj. Osvědčené diamantové kotouče pro obkladače můžete objednat a zakoupit u zvoleného prodejce diamantových nástrojů GENT.

Chcete-li dále poradit s tím, jaký diamantový kotouč na řezání dlažby vybrat, neváhejte se na nás obrátit. Diamantové nástroje GENT nabízí široký sortiment diamantových řezných kotoučů pro obkladače. Nabídka zahrnuje jak diamantové kotouče do úhlových brusek i diamantové kotouče do obkladačských pil.

Nevíte si s výběrem kotouče na řezání dlažby rady?

Využijte našeho odborného rádce, který doporučí diamantový kotouč na dlažbu podle Vašich požadavků. Služba je zcela nezávazná a zdarma.

Tipy pro řezání dlažby:

 1. Řezaná dlažba by měla být pevně umístěna na podložce / na stole obkladačské pily, aby se při řezání nehýbala. Při dořezávání postupujte velmi opatrně, aby se poslední část řezu dlažby neodlomila.
 2. Jak chladit diamantové kotouče?
  Při řezání dlažby za sucha dělejte časté chladící přestávky – vyjměte kotouč z řezu a nechejte jej volně otáčet v brusce pomocí proudícího vzduchu. Čím tvrdší materiál a čím menší průměr kotouče na dlažbu, tím je vhodné chladit častěji.
  Při řezání dlažby za mokra zajistěte dostatečný, rovnoměrný přísun vody na diamantový kotouč na dlažbu. Voda by měla chladit kotouč a být zároveň vtahována do řezu.
 3. Jak naostřit diamantové kotouče na keramiku?
  Pokud by se při řezání velmi tvrdé keramiky obkladačský diamantový kotouč zanesl a otupil, jsou pro jeho oživení (naostření) k dispozici speciální oživovací kameny pro diamantové kotouče.
 4. Jak zabrousit hrany dlažby a obkladů?
  Pokud zákazník požaduje zabroušené hrany, nebo potřebujete odstranit drobné otřepy vzniklé při řezání dlaždic, je vám k dispozici diamantová brusná houbička na efektivní ruční broušení keramiky a hrana slinuté dlažby může vypadat jako zabroušená z výroby. V případě že hledáte řešení do úhlové brusky, je k dispozici diamantový lamelový kotouč.
 5. Jak brousit dlažbu?
  V případě, že potřebujete razantněji obrousit hranu nebo plochu dlaždice, dobře poslouží diamantový brusný kotouč na keramiku.
 6. Jak vyřezat otvory do obkladů a dlažeb?
  Pokud potřebuje vyřezat pravoúhlé otvory, a běžné kotouče do úhlových brusek jsou příliš velké, mohl by se Vám hodit menší speciální diamantový kotouč 85 mm. Naleznete jej zařazený u typu GST-UL. Je skutečně extrémně tenký, vhodný na náročné a složité výřezy v dlažbě.
 7. Jaký nástroj na vrtání do dlažby a obkladů?
  Pokud potřebujete vyvrtat do dlaždice přesné kruhové otvory, bude se vám spíše než diamantový kotouč hodit jedinečný vykružovák na obklady a dlažby. K dispozici je opravdu široká škála průměrů.

Co je slinutá dlažba

Slinutá dlažba je keramický materiál z živců a jílů. Jejich jemně rozemletá směs se vysokým tlakem slisuje a za vysoké teploty vypálí do homogenního materiálu. Výsledná dlaždice se vyznačuje velmi nízkou nasákavostí do 0,5%. Slinutá dlažba je díky tomu vysoce mrazuvzdorná a mechanicky odolná i proti otěru. Některé dlažby vykazují vysokou tvrdost stupně 9 (MOHS), kterou poznáme zejména při jejich řezání nebo vrtání. U některých slinutých neglazovaných dlažeb se provádí takzvaná rektifikace, kdy je zaříznutím hran dosaženo vysoké přesnosti dlaždic. Ta je nutná pro pokládku slinuté dlažby s minimální spárou.

jaký diamantový kotouč na dlažbu?

Jaký diamantový kotouč na dlažbu? Poradíme vám s výběrem kotouče pro řezání dlažby za sucha i řezání dlažby za mokra. Ani extra tvrdá slinutá dlažba (gres, taurus, atd.) vás při práci nezaskočí.

diamantový kotouč na dlažbu, řezání dlažby za sucha

Diamantový kotouč na dlaždice SD-UT. Extra tenký segment (v průměru 115 a 125 mm pouhých 1,2mm) s velmi jemným drážkováním zaručuje rychlý ale zároveň čistý řez při řezání dlažby za sucha pomocí úhlové brusky. Zvládne i velmi tvrdé slinuté dlažby. Nejoblíbenější diamantový kotouč 125 na dlažbu.

diamantovy kotouc na dlazbu, flexa

Řezání dlažby za sucha za pomoci úhlové brusky.

diamantový kotouč na dlažbu, řezání dlažby za mokra

Diamantový kotouč na obklady a dlažby GST-UL. Hladký tenký segment s jemnými diamanty ve vysoké koncentraci zaručuje velmi čistý řez při řezání dlažby za mokra pomocí obkladačské pily. S vodním chlazením zvládne i velmi tvrdé slinuté dlažby, dokonce i řezání čedičové dlažby. Hodí se také na řezání pod úhlem (kamenické rohy jolly).

řezání dlažby pod vodou, obkladačská pila

Řezání dlažby pod vodou za pomoci obkladačské pily s vodním chlazením kotouče.

diamantové nástroje pro obkladače

diamantová brusná houbička na broušení keramiky

Diamantové brusné houbičky rychle odstraní případné pohledové vady na řezné hraně, zabroušení hrany bude vypadat jako z výroby.

vykružovák na obklady a dlažby do flexi

Oblíbený vykružovák na obklady a dlažby do flexi, upínání M14) – vrtání do dlažby za sucha zvládnete bez problémů.

 

Menu