Renovace diamantových korunek znamená osazení použitého těla (ocelová roura, nosič) novými diamantovými segmenty.  Někdy se také říká renovace jádrových vrtáků nebo repase jádrových korunek.

Využíti renovace diamantových korunek

Při jádrovém vrtání se nám na vrtací korunce spotřebují většinou jen vrtací segmenty, ocelová roura a upínání bývají v dobrém stavu. Byla by škoda je vyhodit, když stačí nové diamantové segmenty a odborník, který renovace jádrových vrtáků provádí. O jádrovém vrtání se také můžete dočíst v článku Jak na jádrové vrtání.

Výhody renovace diamantových korunek 

Pokud je tělo vrtáku v pořádku, vyplatí se využít renovace diamantových korunek…

Ne zcela všechny diamantové vrtací korunky (jádrové vrtáky) jejichž segmenty se již spotřebovaly, je možné osadit novými vrtacími segmenty. Předpokladem renovace je, že tělo vrtáku je nepoškozené a jeho stěna dostatečně silná. Při jádrovém vrtání (zvláště v abrasivním materiálu – například při vrtání do asfaltu nebo pískovce) se může tělo příliš zeslabit a pak není renovace diamantové korunky vhodná – byla by nehospodárná, segmenty by se mohly například brzy odlomit. Pokud je tedy tělo v pořádku, pak je možné provést renovaci. Výhodou renovace diamantových korunek je jejich nižší cena než zakoupení nové jádrové vrtací korunky. O kvalitu renovované diamantové korunky není třeba mít strach, je srovnatelná s nově zakoupenými nástroji. Renovace se provádí pájením stříbrem a repasované korunky je tedy správné chladit při jádrovém vrtání vodou. O pájení se můžete obecně dočíst na příklad na stránkách encyklopedie Wikipedia (odkaz mimo náš web).

Renovace diamantových korunek  – GENT

Renovace jádrových vrtáků děláme více než dvacet let…

Diamantové nástroje GENT běžně provádí kvalitní renovace diamantových korunek pro jádrové vrtání. Používáme stejné materiály, které se používají pro výrobu nových korunek. Cena renovace diamantových korunek je závislá především na množství a typu diamantových segmentů.

Diamantové segmenty na renovaci vrtacích korunek

Pro repasování diamantových vrtáků používáme diamantové segmenty podle potřeb a přání zákazníka. Nabízíme ucelený sortiment segmentů podle vrtaného materiálu. Na renovované korunky můžeme osadit diamantové segmenty na beton a tvrdší cihly, diamantové segmenty na železobeton, či diamantové segmenty na asfalt, kámen a další materiály. Pro renovace jádrových diamantových vrtáků menších průměrů jsou vhodné diamantové kroužky.

Postup renovace diamantových korunek

 1. Diamantový vrták, který je vhodný na renovaci, přijmeme prostřednictvím prodejce diamantových nástrojů GENT, kterého jste si vybrali nebo kterého máte nejblíže.
 2. Diamantový korunkový vrták důkladně zkontrolujeme. Pokud je tělo a upínání v pořádku, připravíme jej na renovaci.
 3. Provedeme renovaci diamantového vrtáku – upravíme konec korunky (některé je nutno zkrátit) a pájkou s vysokým obsahem stříbra naletujeme diamantové segmenty podle Vašeho přání a potřeby. Jádrový vrták je hotov.
 4. Jakmile jsou diamantové segmenty přiletovány a vychladlé, je otestována jejich pevnost a poté je diamantová korunka očištěna.
 5. Hotové renovované diamantové korunky odesíláme zpět.

Příslušenství pro repasování diamantových korunek

Na objednávku také dodáváme příslušenství pro renovace diamantových jádrových vrtáků – od diamantových segmentů až po speciální magnety pro snadné repasování diamantových korunek, letovací pasty, stříbrné pájky (plátkové i tyčkové) a další.

Dodáváme zejména jádrové vrtací korunky PREMIUM (v provedení na beton nebo na armovaný beton), jádrové vrtací korunky na asfalt a další materiály, ale také příslušenství pro jádrové vrtání  – kotvící soupravy a kotevní materiál, prodloužení pro jádrové vrtáky, adaptéry pro různé jádrové vrtačky, redukce pro upínání jádrových vrtáků od různých výrobců a další. Nově jsou k dispozici také univerzální levné vrtací korunky do zdi a betonu, které ocení především příležitostní uživatelé.

Jak renovovat diamantové korunky

Renovace diamantových korunek je vhodné svěřit odborné firmě. Renovace diamantových korunek vyžaduje určité znalosti i zručnost, přesto zde pro ilustraci uvádíme několik kroků pracovního postupu:

 1. Zkontrolujte tělo diamantové korunky, zda není příliš ztenčené, či jinak poškozené a zda korunka nehází – renovace diamantových korunek má smysl pouze pokud je tělo korunky (nosič) v pořádku. O příčinách vzniku různých poškození diamantových korunek píšeme v článku Co dělat, když diamantová korunka nevrtá.
 2. Pokud je tělo diamantové korunky mírně ztenčené či poškozené pouze v místě blízko původních segmentů, lze ji zkrátit, uříznout. Řez musí být přesný a rovný, kolmý k ose vrtání.
 3. Začistěte okraj diamantové korunky.
 4. Připravte si zvolené diamantové segmenty pro renovace jádrových korunek v počtu odpovídajícím použití a průměru renovované diamantové korunky.
 5. Na okraji diamantové korunky si rozměřte, a na bok označte místa, kde budou umístěny diamantové segmenty (označte fixem jejich středy). Jde o to, aby mezery mezi jednotlivými segmenty byly rovnoměrné.
 6. Prohlédněte diamantové segmenty, spodní strana, kterou budete letovat, musí být rovná a čistá. Pokud by měly segmenty na spodní části nějaké otřepy, můžete je opatrně zbrousit jemným brusivem. Na spodní části segmentu by měl být vidět pouze kov (neměly by být viditelné diamanty) – jinak se snižuje pevnost budoucího letovaného spoje.
 7. Spodní část segmentů a okraj korunky (pájené povrchy) potřete vhodnou letovací pastou a nechte zavadnout.
 8. Změřte sílu segmentů – diamantové segmenty by měly přesahovat na vnitřní i vnější straně korunky, o něco více na vnější straně. Přesah uvnitř diamantové korunky zamezuje uvíznutí vyvrtaného jádra, přesah na vnější straně diamantové korunky zamezuje uvíznutí celé diamantové korunky ve vrtu.
 9. Pro usazení diamantových segmentů se správným přesahem je vhodné použít magnety pro renovaci diamantových korunek. Někteří zkušení odborníci na renovace diamantových korunek magnety nepoužívají, stejně tak servisy vybavené poloautomatickými či automatickými stroji na renovace diamantových korunek.
 10. Pomocí plamenu hořáku nebo speciálním zařízením na indukční ohřev začněte ohřívat tělo diamantové korunky pod segmentem, poté je třeba prohřát celý diamantový segment (oranžová až světle červená barva). Dobré je pohybovat plamenem do stran i nahoru a dolů, aby žár nezůstával jen na jednom místě a teplota nebyla pro renovaci diamantového vrtáku příliš vysoká.
 11. Vezměte letovací drát pro renovace diamantových korunek a postupně jak bude kapalnět a měnit barvu (za použití plamene), jej přidávejte v dostatečném množství na místo letovaného spoje.
 12. Když je segment hotov, takto při repasování diamantových korunek pokračujte, dokud nebudou všechny diamantové segmenty také přiletované.
 13. Diamantové segmenty nechejte vychladnout a zkontrolujte, zda jsou všechny letované spoje v pořádku. Pokud máte při renovaci diamantových korunek o některém místě pochybnost, znovu jej přeletujte.
 14. Pokud všechny segmenty dobře drží, diamantovou korunku očistěte a vaše renovace diamantového vrtáku je hotová. Diamantové segmenty se „naostří“ zavrtáním do abrasivního materiálu.

Renovace diamantových kotoučů

A ještě jedna poznámka ohledně renovace diamantových kotoučů. Kdysi dávno byly všechny diamantové kotouče, respektive jejich segmenty, pájené stříbrem. Dodnes jsou tak vyráběny některé kotouče na zakázku a některé diamantové kotouče velkých průměrů. Jejich nevýhodou ale je, že se musejí chladit vodou – stejně tak se musí chladit renovované diamantové kotouče.

Dříve se prováděly renovace diamantových kotoučů častěji, v dnešní době se vzhledem k ceně nových kotoučů většinou nevyplatí (například dostupná cena za nový kotouč do blokových pil – 700 a 900 mm). Renovace diamantových kotoučů se stále vyplatí u velkých průměrů (nad 1000 mm), musí mít ale velmi kvalitní nosič (tělo), které stojí za renovaci. Jedná se zejména o diamantové kotouče určené do stěnových pil a také o některé kotouče pro kamenický průmysl (velké diamantové kotouče na žulu a podobně).

V případě zájmu o konzultaci renovace diamantových kotoučů nás neváhejte kontaktovat.

Repasování vrtáků pro obkladače VacuFlex

Jedním z dalších častých dotazů je možnost repasovat diamantové vrtáky na obklady a dlažby VacuFlex.  Toto bohužel není hospodárně možné. Tyto děrovky jsou vyráběny technologií jednotlivých diamantových zrn natvrdo připájených ve vakuu na čistý trubkový nosič s upínáním M14. Nejedná se tedy o korunky s klasickými diamantovými segmenty, kde jsou diamanty umístěny v kovovém bloku. Tím, že jsou na nosič připájena jednotlivá zrna, je nelze po spotřebování “snadno vyměnit”. Po důkladném očištění by musela být zrna opět ve vakuu připájena na nosič a touto technologií výroby by se renovace nevyplatila. Pokud vás zajímají vrtáky pro obkladače VacuFlex, více odpovědí na otázky týkajících se diamantových korunek do úhlové brusky na obklady a dlažby naleznete v článku Diamantové korunky do úhlové brusky – FAQ.

renovace diamantovych korunek - nova

Diamantový korunkový vrták pro jádrové vrtání. Renovace diamantových korunek se po opotřebování segmentů provádí osazením původního těla vrtáku novými diamantovými segmenty pomocí stříbrné pájky.

renovace diamantových korunek - segmenty

Diamantové segmenty PREMIUM pro renovace diamantových jádrových korunek. Tyto jsou konkrétně určeny pro jádrové vrtání železobetonu. Jedná se o oblíbené segmenty pro repasování vrtací korunky.

letovací magnety na renovace

Profesionální silné magnety pro renovace diamantových jádrových korunek. Letovací magnety usnadňují osazení nových diamantových segmentů na renovované korunky. Jsou odolné vůči vysokým teplotám. Umožňují přesazení diamantového segmentu se správnou vůlí v závislosti na tloušťce segmentu a tloušťce stěny těla diamantové korunky.

letovací pasta pro repase diamantových vrtáků

Kvalitní letovací pasta pro renovace diamantových korunek (tavidlo ve formě pájecí pasty pro tvrdé pájení, určené pro stříbrné pájky).

Několik kroků z renovace diamantových korunek

renovace diamantových korunek - zahřátí

Renovace diamantových korunek – Nejprve je třeba místo na těle korunky pod segmentem dostatečně prohřát. Všimněte si, že na korunce jsou středy míst pro budoucí segmenty předem rozměřeny a označeny fixem.

renovace diamantovych korunek

Renovace diamantových korunek – Také je třeba současně prohřát celý diamantový segment. Plamenem se musí pohybovat, aby se segment a tělo korunky nepřehřály.

renovace diamantových korunek - pájení stříbrem

Renovace diamantových korunek – Letovací drát se postupně v dostatečném množství přidává do letovaného spoje. Letovací drát pro repas diamantových vrtáků obsahuje vysoký podíl stříbra.

renovace diamantovych korunek vrtaku

Renovace diamantových korunek – Segment je přiletován, zajištěn na svém místě než dostatečně vychladne a přesuneme se na další.

renovace jadrových vrtáků

Renovace jádrových vrtáků – renovovaná jádrová korunka osazená diamantovými segmenty PREMIUM, určených na jádrové vrtání železobetonu.

Menu