Jak na řezání cetris desky

řezání cetrisu - cementotřískové deskyCementotřískové desky obecně spojují výhody cementu a dřeva. Vyrábějí se lisováním směsi dřevěných třísek, portlandského cementu a vody. Jsou lehčí než tradiční cementovláknité desky.  Také mají vysokou pevnost a odolnost proti povětrnostním vlivům. Jsou odolné proti vlhku, mrazuvzdorné, nehořlavé. Samozřejmostí je ekologická a hygienická nezávadnost (neobsahují azbest ani formaldehyd), jsou odolné proti hmyzu, plísním. Cementotřískové desky se uplatňují především jako fasádní systémy, stěnové i podlahové desky, protipožární zástěny, podhledy, sokly, ztracené bednění, zahradní a mnohé další prvky. Běžně se vyrábí v různých tloušťkách od 8 mm do 32 mm. Se správným nástrojem je jejich opracování (řezání, vrtání, broušení) relativně snadné. Vzhledem k vysokému obsahu cementu je třeba dát pozor pouze na rychlé opotřebení běžných nástrojů na kov a dřevo, na cementotřískové desky jsou vhodnější speciální diamantové nástroje. V dnešním článku se zaměříme na řezání cetris desky, uvedené poznatky ale fungují i při řezání cementovláknité desky a dalších podobných materiálů. Uvedené obchodní názvy jsou majetkem příslušných vlastníků, přestože řada z nich téměř zlidověla.

Cementotřískové desky (například Cetris) a vláknocementové desky (například Cembonit, Cembrit) je nutné řezat za sucha (tj. bez chlazení vodou a jinými kapalinami), aby nedošlo k tvorbě skvrn na desce. Při řezání cementovláknité i cetrisové desky za sucha vzniká jemný prach, který doporučujeme odsávat, aby nedocházelo k ulpění prachu na cetris deskách a obsluha jej zbytečně nevdechovala. V každém případě používejte vhodné osobní ochranné pomůcky.

Čím řezat cetris desky a vláknocementové materiály?

jak řezat cementotřískové deskyJak řezat cementotřískové desky, desky z vláknocementu a podobné materiály? Nejprve se zaměříme na to, čím řezat cetris desky z pohledu výběru elektrického nářadí. Všechny uvedené materiály lze řezat pomocí kmitací pily, úhlové brusky nebo okružní, ponorné pily.

Řada zákazníků by nejradši prováděla řezání cetrisu flexou. Cementové desky lze sice řezat úhlovou bruskou (flexou), ale řezy nebývají přesné, běžné kotouče se pálí a vzniká spousta prachu. Obecným problémem řezání cementových desek je rychlé otupení nástrojů určených na dřevo a kov.  Pozor zejména u cementovláknitých materiálů, při řezání se nesmí rozkmitat, řez by pak byl roztřepený. Vhodnější je tedy kotoučová pila na dřevo (mafl), do které osadíme speciální kotouče s diamantovými zuby, které cement zdolají bez nadměrného opotřebení. Navíc řezy jsou pak rychlé, pohledově pěkné a rovné.

Naším doporučením je ponorná pila s nastavitelnou hloubkou, dokáže řezat materiál bez poškození povrchu pod ním. Pro rovné řezy cetris desky je vhodné použití vodící lišty. Ve spojení pily s vodící lištou dosáhnete přesného rovného řezu bez otřepů, můžete řezat pod přesnými úhly, zarovnávat okraje a podobně. V tomto případě je na zvážení řezání cetrisu ze spodní, rubové strany – aby nedošlo k poškrábání pohledové strany posuvem lišty. Používejte nástroje určené k řezání cetris desky nebo vláknocementu.  Po dokončení řezu může být vhodné hrany cetrisové desky ještě strhnout jemným smirkovým papírem nebo pilníkem.

Pilové kotouče na řezání cetrisu

kotouč na cetris

Jak jsme již uvedli, běžné nástroje na opracování dřeva a kovu se při řezání cementových desek velmi rychle tupí. Proto je vhodné použít diamantové nástroje. Speciální pilové kotouče určené pro řezání cementotřískových desek nebo cementovláknitých desek ale nemají klasický diamantový segment, ale zuby s destičkami z polykrystalického diamantu. Ty zajišťují nejen dlouhou životnost, ale také rychlejší a přesnější řezání cetrisové desky a ostatních náročnějších materiálů.

Mezi takové diamantové kotouče na cementotřískové desky patří typ FC-PKD, který je náš ideální kotouč na cetris. Uplatní se v okružních pilách, ponorných pilách nebo stolních pilách daného rozměru. Pilové kotouče z polykrystalického diamantu FC-PKD jsou expert na fiber cement produkty. Více se o tomto speciálním nástroji dozvíte v odkazu.

Řezání cementových desek klasickým diamantovým kotoučem

Na řezání cetrisu i vláknocementu doporučujeme především výše uvedené diamantové kotouče s PCD zuby. Pokud jste se ale rozhodli řezat vláknocementové desky elektrickým nářadím ve spojení s klasickým diamantovým kotoučem, jde to.  Není to ale ideální volba, kterou bychom doporučovali. Ze sortimentu diamantových nástrojů GENT lze vybrat celoobvodový diamantový kotouč GST-ST. Tento typ kotouče, který je primárně určen na keramiku, je možné použít v tomto případě pro řezání za sucha, je ale třeba zvýšené opatrnosti, dbání bezpečnostních předpisů a opravdu častých chladících přestávek. Podle obsahu cementu v deskách je nutné počítat se zvýšeným opotřebením diamantového kotouče.

Naše doporučení pro řezání cetris desky:

  • Doporučujeme provádět řezání cetrisu okružní ponornou pilou s vodící lištou
  • Používejte speciální pilové kotouče na cetris s PKD plátky (polykrystalické diamanty)
  • Řezání cetris desky provádějte za sucha, i samotná deska musí být suchá
  • Dle výrobce je optimální řezná rychlost 30-60 m/s
  • Doporučujeme odsávání prachu, případně usazený prach z desek ihned smeťte
Bližší technické informace o cementových deskách získáte přímo od výrobců. Jedním z českých výrobců cementotřískové desky je například firma CIDEM Hranice, a.s. (odkaz daleko mimo náš web).

Menu