Při obkládání koupelny se většinou nevyhnete nutnosti vrtání do dlažby a obkladů otvory pro elektroinstalační krabice, přívody vody, topení, odpady a menší otvory pro zařizovací předměty – a přichází otázka, jak vrtat obklady a dlažby. Šikovný obkladač, má-li kvalitní diamantový kotouč na dlažbu, dokáže zázraky, ale není nad diamantový vrták do dlažby, který umí udělat přesný a čistý kruhový otvor.

Výběr diamantové korunky na vrtání do dlažby a obkladů

Jak vrtat obklady a dlažby? Menší otvory do měkčích obkladů lze vyvrtat vidiovým vrtákem, ale stále častěji se setkáváme s obklady tvrdšími a často se dnes obkládá i ze slinutých dlažeb, které jsou velmi tvrdé. Ty je téměř nemožné s běžným vrtákem čistě a hospodárně vyvrtat. Navíc hrozí riziko odštípnutí nebo prasknutí drahého obkladového materiálu. V tomto případě je čas použít vhodný diamantový nástroj. I náročné vrtání do dlažby a obkladů (zvláště těch velmi tvrdých) je s vhodnými diamantovými korunkami snadné. Někdy se jim také říká diamantová děrovka na obklady, vykružovák na dlaždice, diamantový trubkový vrták, vykružovací diamantový vrták na dlažbu, dutý diamantový vrták do dlažby, apod. Takové diamantové nástroje vlastně otvor do dlažby postupně a šetrněji vybrušují. Pozor, diamantové nástroje smí být používány pouze bez příklepu!

Pomineme-li klasické vrtáky s diamantovým segmentem pro vrtání dlažeb, které se upínají do speciálních jádrových vrtaček s vodním výplachem, byly v minulosti nejčastěji používány diamantové korunky s galvanicky nanášenými zrny diamantu, v profesionální kvalitě například typ GENT Galvanik. Tyto diamantové vrtáky na obklady a dlažby se pořád prodávají a jsou u zákazníků stále oblíbené, jejich nevýhodou je nutnost použití ve vrtačce při nižších otáčkách 800-1200 za minutu a nutnost chladit je vodou. Jinak může dojít k poškození diamantové vrstvy. Relativně novou technologií je pájení jednotlivých diamantových zrn ve vakuu přímo na tělo korunky. Taková zrna jsou velmi pevně usazena, přitom mají více obnažených ostrých hran a umožňují jednodušší a rychlejší vrtání bez nutnosti chlazení vodou. Takto jsou vyráběny diamantové vrtací korunky GENT VacuFlex, které jsou mezi obkladači stále oblíbenější.


jak vrtat obklady a dlažby úhlovou bruskou za sucha Jak vrtat do dlažby a tvrdých obkladů a za sucha

Kvalitní diamantová korunka na vrtání dlaždic VacuFlex slouží nejen pro vrtání obkladů a dlažeb za sucha,  ale uplatí se i v řadě dalších tvrdých choulostivým materiálech. Zajistí Vám velmi rychlé, přesné a čisté vrtání bez rizika prasknutí vrtaného materiálu. Vyznačuje se dlouhou životností a je bezproblémová právě i při zmíněném vrtání do dlažby (i slinuté) za sucha. Zejména u vrtání velmi tvrdých, slinutých dlažeb je dnes použití těchto diamantových vrtáků téměř nezbytné. Diamantové korunky VacuFlex jsou konstruovány i na rychlosti vyšší než 10000 otáček za minutu (na rozdíl od korunek s galvanicky nanášeným diamantem, kde bylo otáčky nutné snižovat a chladit korunky vodou). Proto se vyrábějí převážně s upínacím závitem M14 – jejich použití je totiž ideální ve spojení s úhlovou bruskou, která má otáčky mnohem vyšší než vrtačka. Nejdelší životnosti dosahují při rychlosti do 11000 otáček za minutu (hodí se tedy ideálně do úhlové brusky 125 mm). Otvory do dlažeb tak vyvrtáte rychleji, bez zkrácení životnosti. Nemějte obavy, vrtání za pomoci úhlové brusky 115 nebo 125 mm je mnohem snazší a pohodlnější, než se může na první pohled zdát. Jde jen o zvyk a máme s ním jen dobré zkušenosti. Pokud nemáte možnost použít úhlovou brusku (i když to doporučujeme), menší průměry se vyrábějí také se stopkou pro klasické upnutí do vrtaček. Postup, jak vrtat obklady a dlažby, uvádíme níže.

Jak na vrtání do dlažby a obkladů? Doporučujeme Vám dodržovat několik následujících bodů:
  1. vrtání do dlažby, diamantový vrták Vacuflex

    Jak vrtat obklady a dlažby – diamantový vrták do dlažby VACUFLEX – způsob vrtání

    Diamantovou vrtací korunku upněte podle typu uchycení do úhlové brusky (sejměte příruby a našroubujte ji na hřídel), případně do vrtačky. Vrtačku používejte pouze bez příklepu. Nezapomeňte na osobní ochranné pracovní pomůcky.

  2. Pokud chcete vrtat do dlaždiček, které ještě nejsou přilepeny na zdi, ujistěte se, že dlaždice je dobře a pevně umístěna na vhodné podložce (například přichycena svorkou). Při vrtání již nalepeného obkladu myslete na to, že při hlubším vrtání do podkladových brusnějších materiálů (cihla, beton) se životnost diamantové korunky snižuje.
  3. Označte si místo, kde chcete vrtat, nejlépe zakreslete celou kružnici obvodu budoucího otvoru. U menších průměrů můžete nejprve na hladkou dlaždici nalepit maskovací krepovou pásku – otvor se vám bude lépe označovat a diamantová korunka se přes hrubší povrch pásky, který neklouže, lépe  „zakousne“.
  4. Použít můžete centrovací pomůcku (vodící šablonu), ale s korunkami VacuFlex a trochou zručnosti to není vůbec nutné. Jak vrtat do dlaždiček bez centrovací pomůcky? Diamantovou děrovku nechejte v elektrickém nářadí plně roztočit, nakloňte ji pod úhlem cca 45° a hranou zlehka zavrtejte část předem vyznačené kružnice. Když vznikne dostatečně hluboký žlábek, máte připravené vedení pro vrtání do dlažby (aby vám diamantová korunka po hladké dlažbě „neujížděla“).
  5. Diamantovou děrovku postupně narovnejte a s přestávkami vrtejte celou označenou kružnici. Doporučujeme vrtat s lehkým krouživým (kývavým) pohybem, tím bude vyvrtaný materiál lépe vynášen z otvoru a korunka se bude lépe chladit. Nikdy nezatěžujte pouze čelo korunky – prodloužíte tím její životnost. Na diamantovou korunku netlačte, vrtání se tím neurychlí a může dojít k jejímu poškození. Nezapomínejte na pravidelné chladící přestávky, doporučujeme po každých deseti vteřinách vyjmout diamantovou korunku z vrtu a nechat ji roztočenou dostatečně ochladit vzduchem (nebo ponořit do vodní lázně).

TIP: Diamant nesnáší přehřátí a diamantová děrovka, kterou je vrtáno pouze kolmo, pod tlakem a bez chladících přestávek se při vrtání do dlažby opotřebuje výrazně rychleji. Pro rozšíření otvorů můžete použít boční část korunky, kde jsou diamanty nebo si pořídit speciální diamantovou frézu (někdy se jí říká “diamantový palec”). Doufáme, že Vám článek Jak vrtat obklady a dlažby pomohl, základem úspěchu je kvalitní diamantový vrták do dlažby, seznámit se s postupem vrtání do dlažby a s troškou zručnosti práci hravě zvládnete. Na řadu otázek odpovídáme v článku Diamantové korunky do úhlové brusky – FAQ. Pokud hledáte nástroj na řezání dlažby, mohl by Vás také zajímat náš článek Diamantový kotouč na dlažbu – výběr.

Menu