Ať už se jedná o rekonstrukci nebo novostavbu, často nám zákazníci kladou otázku, jak vrtat obklady a dlažby. Zejména při obkládání koupelny se většinou nevyhneme nutnosti vrtání do dlažby a obkladů. Půjde o otvory pro elektroinstalační krabice, přívody vody, topení, odpady a menší otvory pro zařizovací předměty na hmoždinky. Problém může nastat zvláště v dnešní době, kdy se většinou obkládá z mnohem tvrdších materiálů, než tomu bylo v minulosti. Proto často nemáme šanci uspět s obyčejnými nástroji. V těchto materiálech totiž selhávají sklenářská kopí, spirálové vrtáky do obkladů i levné vrtací korunky do do dlažby. Hrozí nejen poničení vrtáku, ale především odštípnutí nebo prasknutí vrtané keramiky. Řešením je použít metodu vrtání diamantem, respektive zvolit vhodné diamantové korunkové vrtáky do dlažby a obkladů. Níže se budeme věnovat těm nejvhodnějším. Podrobněji o vývoji nástrojů pro vrtání keramiky také píšeme v článku Jak vybrat vrták do dlažby.

Spolehlivý vrták do dlažby a obkladů je základ

Základem úspěchu při vrtání do dlažby i obkladů je samozřejmě vhodný nástroj a také znalost postupu jak vrtat obklady a dlažby, se kterou vás seznámíme dále v tomto článku. Šikovný obkladač mívá k dispozici kvalitní diamantový kotouč na dlažbu, se kterým dokáže zázraky. Čím dál častěji ale potřebuje spolehlivý diamantový vrták do dlažby, který umí udělat přesný a čistý kruhový otvor. I vy s takovým nástrojem zvládnete vyvrtat obklady i dlažby rychle a přesně jako profesionál.

Za nejvhodnější nástroj pro realizace na místě považujeme v současnosti vrtáky do dlažby s diamantovými zrny pájenými ve vakuu. Tyto jádrové diamantové vrtáky do obkladů a dlažeb jsou nástrojem s relativně novou technologií výroby. Zároveň prvním nástrojem na našem trhu, který se osvědčil i pro vrtání extrémně tvrdé keramiky za sucha. Takovým osvědčeným průkopníkem je diamantová korunka na vrtání dlaždic VacuFlex, která se poprvé u nás objevila v roce 2011.

jak vrtat obklady a dlažby úhlovou bruskou za sucha Jak vrtat do dlažby a tvrdých obkladů a za sucha

Nejen kutilové, ale i profesionální obkladači potřebují v místě realizace vrtat do dlažby a obkladu za sucha – tj. bez použití vodního chlazení a speciálních elektrických vyvrtávaček. Právě tomu jsou vrtáky do obkladů a dlažeb VacuFlex uzpůsobeny. Výborně slouží nejen pro vrtání keramiky za sucha, ale uplatí se i v řadě dalších tvrdých choulostivých materiálů. Zajistí velmi rychlé, přesné a čisté vrtání bez rizika prasknutí vrtaného materiálu. Vyznačují se dlouhou životností a jsou bezproblémové právě při jinak náročném vrtání do dlažby (i slinuté, gres) za sucha. Vrtání otvorů do obkladaček je pak samozřejmě ještě snadnější.

Vrtání do dlažby úhlovou bruskou?

Diamantové korunky VacuFlex jsou konstruovány i na rychlosti vyšší než 10000 otáček za minutu. Umožňuje to technologie výroby vrtací korunky. Na rozdíl od korunek s galvanicky nanášeným diamantem, kde bylo otáčky nutné snižovat a chladit korunky vodou. Proto se vyrábějí převážně s upínacím závitem M14. Jejich použití je totiž ideální ve spojení s úhlovou bruskou, která má otáčky mnohem vyšší než vrtačka. Otvory do dlažeb tak vyvrtáte rychleji, bez zkrácení životnosti. Nejdelší životnosti dosahují při rychlosti do 11000 otáček za minutu (hodí se tedy ideálně do úhlové brusky 125 mm). Na řadu dalších otázek podrobněji odpovídáme v článku Diamantové korunky do úhlové brusky – FAQ.

Nemějte obavy, vrtání za pomoci úhlové brusky 115 nebo 125 mm je mnohem snazší a pohodlnější, než se může na první pohled zdát. Jde jen o zvyk a máme s ním jen dobré zkušenosti. Pokud nemáte možnost použít úhlovou brusku (i když to z naší desetileté praxe doporučujeme), menší průměry vrtací korunky do dlažby se vyrábějí také se stopkou pro klasické upnutí do vrtaček. Obecně platný postup, jak vrtat obklady a dlažby, uvádíme níže.

Návod jak vrtat obklady a dlažby – pracovní postup

  1. vrtání do dlažby, diamantový vrták Vacuflex

    Jak vrtat obklady a dlažby – diamantový vrták do dlažby VACUFLEX – způsob vrtání

    Diamantovou vrtací korunku upněte podle typu uchycení do úhlové brusky (sejměte příruby a našroubujte ji na hřídel), případně do vrtačky. Vrtačku používejte pouze bez příklepu. Nezapomeňte na osobní ochranné pracovní pomůcky.

  2. Pokud chcete vrtat do dlaždiček, které ještě nejsou přilepeny na zdi, ujistěte se, že dlaždice je dobře a pevně umístěna na vhodné podložce (například přichycena svorkou). Při vrtání již nalepeného obkladu myslete na to, že při hlubším vrtání do podkladových brusnějších materiálů (cihla, beton) se životnost diamantové korunky snižuje.
  3. Označte si místo, kde chcete vrtat, nejlépe zakreslete celou kružnici obvodu budoucího otvoru. U menších průměrů můžete nejprve na hladkou dlaždici nalepit maskovací krepovou pásku. Otvor se vám bude lépe označovat a diamantová korunka se přes hrubší povrch pásky, který neklouže, lépe  „zakousne“.
  4. Použít můžete centrovací pomůcku (vodící šablonu), ale s korunkami VacuFlex a trochou zručnosti to není vůbec nutné. Jak vrtat do dlaždiček bez centrovací pomůcky? Diamantovou děrovku nechejte v elektrickém nářadí plně roztočit, nakloňte ji pod úhlem cca 45° a hranou zlehka zavrtejte část předem vyznačené kružnice. Když vznikne dostatečně hluboký žlábek, máte připravené vedení pro vrtání do dlažby (aby vám diamantová korunka po hladké dlažbě „neujížděla“).
  5. Diamantovou děrovku postupně narovnejte a s přestávkami vrtejte celou označenou kružnici. Doporučujeme vrtat s lehkým krouživým (kývavým) pohybem. Tím bude vyvrtaný materiál lépe vynášen z otvoru a korunka se bude lépe chladit. Nikdy nezatěžujte pouze čelo korunky – prodloužíte tím její životnost. Na diamantovou korunku netlačte, vrtání se tím neurychlí a může dojít k jejímu poškození. Nezapomínejte na pravidelné chladící přestávky vrtací korunky do dlažby! Doporučujeme po každých deseti vteřinách vyjmout diamantovou korunku z vrtu a nechat ji roztočenou dostatečně ochladit vzduchem (nebo ponořit do vodní lázně).


TIP: Diamant nesnáší přehřátí a diamantová děrovka, kterou je vrtáno pouze kolmo, pod tlakem a bez chladících přestávek se při vrtání do dlažby opotřebuje výrazně rychleji. Pro rozšíření otvorů můžete použít boční část korunky, kde jsou diamanty, nebo si pořídit speciální diamantovou frézu (někdy se jí říká “diamantový palec”).

Doufáme, že Vám článek Jak vrtat obklady a dlažby pomohl. Pamatujte, základem úspěchu je kvalitní diamantový vrták do dlažby, seznámit se s postupem vrtání do dlažby a s troškou zručnosti práci hravě zvládnete. Pokud hledáte nástroj na řezání dlažby, mohl by Vás také zajímat náš článek Diamantový kotouč na dlažbu – výběr.

jak vrtat obklady a dlažby pomocí diamantové vrtací korunky
Jak vrtat obklady a dlažby? Pomocí diamantové vrtací korunky bude vrtání slinuté dlažby i vrtání do obkladů snadné nejen pro profesionální obkladače. Korunkový vrták do keramických obkladů je možné používat bez vodního chlazení, zcela za sucha. Nejoblíbenější jsou vrtací korunky do úhlové brusky. Řešení jak vrtat do kachličky, dlaždice i obkladů z kamene a dalších materiálů.
Menu