jak leštit kámen - diamantové leštící kotouče

Jak leštit kámen a za sucha? Leštění přírodního kamene (žuly, mramoru), případně teraca a betonu za sucha je specifický úkol, který nelze uspěchat. S diamantovými leštítky GENT jej ale snadno zvládnete. Kámen je ideální leštit pod vodou, ale diamantové leštící kotouče GENT DRYPOLEX umožňují i leštění za sucha. Při leštění diamantem nikdy netlačte, může dojít ke spálení leštícího diamantového kotouče.

Jak leštit kámen?

Při leštění kamene za sucha doporučujeme dodržovat několik následujících bodů:

 1. Před tím než budete zjišťovat jak leštit kámen, zkontrolujte, zda je opracovávaný materiál správně zaříznutý, případně jej sbruste pomocí diamantového brusného kotouče.
 2. Ujistěte se, že leštěný materiál je dobře a pevně upnut, aby se nemohl během leštění diamantem hýbat. Vše musí být dokonale čisté, aby nedošlo k poškrábání povrchu.
 3. Do úhlové brusky nebo leštičky upevněte unášecí talíř. Nezapomeňte, že obvodová rychlost nesmí překročit hodnotu 25 m/s! Doporučujeme používat úhlovou brusku s regulovatelnými otáčkami nebo speciální leštičku.
 4. Jak leštit kámen? Pomocí suchého zipu připevněte na talíř leštící diamantový kotouč s nejhrubší zrnitostí (#50). Zkontrolujte, zda je leštící diamantový kotouč správně vystředěn, jinak bude docházet k jeho předčasnému opotřebení.
 5. Leštění s hrubšími leštícími kotouči začínejte nejlépe s nižšími otáčkami, které můžete postupně v průběhu práce zvyšovat při výměně diamantových leštítek.
 6. Diamantové leštítko nechejte v brusce plně roztočit a zahajte leštění. Při samotném leštění diamantem nikdy netlačte. Brusku  veďte plynule a rovnoběžně s leštěným materiálem. Po leštěné ploše postupujte nejlépe kruhovým pohybem.
 7. Při leštění vzniká třením velké množství tepla, nezapomínejte na chladící přestávky, aby se diamantový leštící kotouč nespálil.
 8. Leštění je o trpělivosti. Jak leštit kámen správně? Hrubšími leštítky odstraňte hlubší rýhy a nerovnosti, pečlivě opracujte celou plochu. Diamantové leštící kotouče zrnitosti #50 a #100 zbrousí nerovnosti a hluboké rýhy, diamantové leštítko zrnitosti #200 odstraní rýhy a větší škrábance. Vyhlazení povrchu během této fáze určuje kvalitu výsledného povrchu.
 9. Po skončení práce s danou hrubostí diamantového leštícího kotouče očistěte opracovávanou plochu, aby Vám ji případné vypadané diamanty a částečky materiálu dále nepoškrábaly.
 10. Sejměte diamantový leštící kotouč a vyměňte jej za jemnější.
 11. Takto postupujte stále k jemnějším zrnitostem diamantových leštících kotoučů. Diamantové leštítko zrnitosti #400 odstraní menší škrábance, od zrnitostí #800 a #1000 by již měl být povrch hladký, po použití diamantových leštících kotoučů zrnitosti #1500 a #3000 by již povrch měl být vyleštěný a lesklý. Doleštit jej můžete diamantovým leštítkem označeným BUFF. Leštítko BUFF se dodává v černém a bílém provedení, podle zabarvení leštěného materiálu.

TIP:
Ideálního výsledku dosáhnete pouze použijete-li celou sadu dodávaných zrnitostí. Leštění je o trpělivosti. Finální plochu můžete ještě naleštit pomocí včelího vosku, který krátkodobě kámen zakonzervuje, vyčistí a zvýrazní jeho kresbu. Věříme, že Vám článek Jak leštit kámen pomohl.

Menu