Diamantové vrtací korunky – výběr

Čeká vás vrtání otvorů ve stavebních materiálech? Zajímáte se o to, jak vybrat správné diamantové vrtací korunky? Ať už budete vrtat do dlažby a obkladaček, provádět vrtání otvorů do betonu (třeba i armovaného), vrtání do zdiva nebo vrtání do kamene, najdeme pro vás řešení. Důležité je vhodně vybrat diamantové vrtací korunky podle materiálu, jehož vrtání nás čeká. A také podle zařízení, kterým budeme vrtat.

Co jsou diamantové vrtací korunky

Diamantové vrtací korunky (také se označují jako jádrové vrtací korunky, diamantové jádrové vrtáky, diamantové děrovky) jsou speciální diamantové nástroje určené k vrtání různých materiálů za použití různých druhů elektrického nářadí a strojů. Podle použití se liší jejich konstrukce, technologie výroby i druh upínání.

Diamantové vrtací korunky se skládají z těla a pracovní části, která obsahuje diamantová zrna. Pracovní část je řešena buď samostatně jako tzv. diamantový segment, nebo jako nános diamantových zrn přímo na tělo diamantové vrtací korunky.

Diamantové vrtací korunky jsou rotující dutá válcovitá tělesa, která svým pohybem v materiálu vybrousí požadovaný otvor (vnější průměr korunky) a jádro (vnitřní průměr korunky). Zvláště při vrtání větších průměrů mají oproti plným vrtákům, které musí vyvrtat všechen materiál z otvoru, především jednu výhodu. Výhodou je, že stačí pouze vykroužit (vybrousit) obvod budoucího otvoru. Tím dojde i k oddělení odpadního jádra – jádrové vrtání je tím rychlejší a úspornější.

V následujících odstavcích se dozvíte jaké vybrat diamantové vrtací korunky pro tři nejžádanější použití – vrtání do dlažby a obkladů, vrtání otvorů na elektroinstalační krabice a vrtání otvorů do betonu a dalších materiálů pomocí speciálních jádrových vrtaček.

Diamantové vrtací korunky do dlažby a obkladů

Pokud nás čeká vrtání do dlažby nebo vrtání do obkladaček, budeme potřebovat diamantové vrtací korunky, které zvládnou udělat přesný a čistý otvor. Takové nástroje by měly mít celistvý uzavřený obvod, aby materiál neštípaly. Někdy se jim také méně přesně říká diamantové vykružováky na obklad. Stále častěji se setkáváme s velmi tvrdými dlažbami (běžně se dnes obkládá i ze slinutých dlažeb – gres porcellanato, taurus, apod.). Takové mívají zákazníci problém běžnými vrtáky provrtat. Nehledě na to, že hrozí riziko poškození či prasknutí často drahé dlaždice. Podrobněji se vrtání dlažeb věnujeme v článku Jak vrtat obklady a dlažby.

Zákazníci, kteří zakoupily různé levné diamantové vrtáky do dlažby a obkladů, se na nás často obracejí s tím, že jim levný vrták potahovaný diamantovým prachem vrtání do dlažby ani obkladů příliš neulehčil. Nezvládl vyvrtat ani jeden otvor, nebo vrták museli po vrtání několika málo otvorů vyhodit. Takový vrták do dlažby se ve finále pochopitelně prodraží. Vrtací diamantové korunky by měly být vyráběny s ohledem na jejich funkčnost v našich podmínkách, nikoli s ohledem na úsporu výrobce.

Korunkové diamantové vrtáky na dlažbu a obklady

Nejčastější požadavky zákazníků jsou na vrtání dlažby a obkladů za sucha, pomocí běžného elektrického nářadí. Pro vrtání do dlažby a obkladaček se nám nejvíce osvědčily diamantové vrtací korunky VacuFlex. Umožňují rychlé a přesné vrtání bez rizika prasknutí vrtaného materiálu a to i zcela za sucha (bez chlazení vodou). Pracovní část je osazena vysokým počtem diamantových zrn pájených ve vakuu. Díky této moderní technologii diamanty pak mnohem lépe drží. Mají více obnažených ostrých hran a lépe vrtají, než je tomu u levných potahovaných vrtáků. Především je oceníte při vrtání slinuté dlažby a obkladů (stále častěji se obkládá z velmi tvrdých materiálů), kde mají jiné vrtáky krátkou životnost, vrtají pomalu nebo nefungují vůbec. Diamantové děrovky VacuFlex zvládnou ale provrtat řadu dalších choulostivých materiálů. Jsou to například ostatní keramika, porcelán, kámen – obkladové desky, sklolaminát a další.

Tyto dia vrtáky profesionální obkladači v současnosti nejčastěji kupují s upínacím závitem M14. Jejich použití je totiž ideální ve spojení s běžnou úhlovou bruskou 125 nebo 115 mm. Jsou konstruovány tak, aby vydržely i vysoké otáčky úhlové brusky. Na řadu dotazů ohledně vrtání dlažby úhlovou bruskou odpovídáme v článku Diamantové korunky do úhlové brusky – otázky a odpovědi. Z vrtání do dlažby pomocí úhlové brusky nemusíte mít obavy, jde jen o zvyk. Na základě mnohaletých zkušeností můžeme říci, že je mnohem snazší, pohodlnější a především rychlejší než vrtání dlažby pomocí vrtačky . Pokud ale na použití vrtačky trváte, existuje i varianta VacuFlex korunky do vrtačky.

Diamantové vrtací korunky VacuFlex i další vrtáky pro obkladače a jejich příslušenství zakoupíte u našich prodejců diamantových nástrojů.

Pokud vlastníte speciální vrtačku na vrtání dlažby a obkladů, která umožňuje chlazení vodou – vnitřkem diamantové vrtací korunky – je možné použití speciálních jádrových vrtáků určených pro mokré vrtání do dlažby. Takové diamantové vrtáky mají většinou uzavřený diamantový segment (kroužek).  Ten bývá tenčí než například u vrtáků do betonu. Vytvářejí pak velmi čisté a přesné otvory. Sháníte-li i takové jádrové vrtací korunky, neváhejte se s dotazem obrátit na nás – Diamantové nástroje GENT.

Vrtací dia korunky na otvory pro elektroinstalační krabice

Pokud nás čeká rekonstrukce nebo zakládání nových elektrických rozvodů, budeme potřebovat připravit otvory pro elektroinstalační krabice. Řešením jsou diamantové vrtací korunky pro elektrikáře. Na rozdíl od korunek osazených jen tvrdokovovými zuby zvládnou vrtat i výrazně tvrdší materiály aniž by se tak brzo otupily. Rozdíl poznáme hlavně při vrtání betonu a tvrdších cihel. Navíc se používají za sucha a hlavně bez příklepu, tím jsou při vrtání šetrnější (nehrozí například nadměrné popraskání a rozlámání přepážek v dutých cihelných blocích). Diamantové vykružováky jsou ideální vrták do dutých cihel, betonu i dalších stavebních materiálů.

Vhodné korunkové diamantové vrtáky dokáží velmi usnadnit a urychlit vrtání otvoru na krabičky pro zásuvky a vypínače – otvory jsou navíc přesnější a není je nutné tolik sádrovat. Elektrikáři nejčastěji vrtají průměr 82 mm (vrtací korunka 82 mm), který poskytuje dostatek prostoru pro přesné umístění krabičky i následné zasádrování. Využít je mohou i další profese, jako například instalatéři.

Diamantové vrtací korunky na elektrické krabice jsou osazeny jednotlivými diamantovými segmenty, podobně jako řezné kotouče. Podrobně o tom píšeme v článku Jak diamantové nástroje fungují, kapitola Co je diamantový segment (s kovovým pojivem). Jelikož vrtání probíhá vrtacími kladivy i běžnými vrtačkami nejčastěji za sucha, jsou vhodné diamantové korunky zpravidla osazeny menším počtem segmentů pro menší zatížení vrtačky a rychlejší vrtání.

 

Diamantové vrtací korunky na otvory pro elektroinstalační krabice je třeba volit s ohledem na materiál, který budeme vrtat. Je to důležité proto, aby nám diamantová korunka dobře vrtala a přitom co nejdéle vydržela. O používání vrtacích korunek pro elektrikáře se dočtete podrobněji v článku Diamantový vrták na elektroinstalační krabice – návod.

Diamantové krabicové vrtáky BUT

Jsou určené především k vrtání cihel, případně lehčího betonu. Jedná se o kvalitní ekonomické provedení diamantové korunky pro vrtání do zdiva a středně tvrdého stavebního materiálu.

Diamantové krabicové vrtáky B7B

Jsou určené k vrtání tvrdých cihel a betonu (případně armovaného betonu). Tomuto typu se také říká diamantový vykružovák do betonu B7B. S obezřetností a bez nadměrného tlaku při dodržení chladících přestávek zvládnou vyvrtat i otvory na elektroinstalační krabice v panelu. Pamatujte na to, že vrtání armovaného betonu ZA SUCHA je vždy náročnější práce a vyžaduje více trpělivosti i citu (nejhospodárnější je vrtání za mokra při použití speciální jádrové vrtačky), přestože Vám někteří prodejci mohou slibovat něco jiného. Tento typ vrtací korunky pro elektrikáře se osvědčil i při vrtání do VPC – vápenopískové cihly, tvárnice.

Diamantové krabicové vrtáky B7K

jsou určené k vrtání abrazivních materiálů (měkkých, brusných) jako jsou porobeton, měkké cihly, pískovec. Pro tyto materiály mají uzpůsobené složení segmentu, aby dlouho vydržely. Díky tomuto tvrdému složení ale nejsou vrtáky B7K vhodné pro vrtání otvorů na krabice v tvrdých materiálech.

Diamantové záhlubníky na elektroinstalační krabice se do vrtaček upínají pomocí adaptéru (unašeče) a výše uvedené mají upínání M16. Podle vrtačky, se kterou budete otvory na krabičky vrtat, můžete zvolit adaptér se šestihrannou stopkou nebo adaptér s upínáním SDS plus, do kterých se pak vkládá středící vrták, který pomáhá ze zavrtáním korunky přesně tam, kde otvor potřebujeme.

Korunkové diamantové vrtáky na elektroinstalační krabice i další vrtáky pro elektrikáře a instalatéry zakoupíte včetně příslušenství u našich prodejců diamantových nástrojů.

Poznámka: Pokud budeme po osazení elektroinstalačních krabic potřebovat vyvrtat otvory do obkladů a dlažeb (například v koupelně nebo kuchyni), přichází na řadu diamantové vrtací korunky VacuFlex, uvedené v předchozí kapitole. V tomto případě je nejlepší zvolit průměr 68 mm, který přesně umožňuje osazení elektroinstalační krabice vypínačem či zásuvkou. Nehrozí tak, že nám bude otvor přesahovat mimo hrany rámečku.

Diamantové vrtací korunky pro jádrové vrtačky

Tyto diamantové vrtací korunky jsou určené do speciálních jádrových vrtaček, určených pro profesionální jádrové vrtání železobetonu, betonu, kamene, asfaltu i zdiva. Setkáte se s nimi především u specializovaných firem. Podle typu umožňují vrtání na sucho nebo s vodním výplachem (který je hospodárnější), nejčastěji jsou vybaveny upínáním G1/2“ nebo 1 1/4“UNC (jiná upínání umíme většinou také zredukovat). Nabídka průměrů bývá skutečně široká, běžně v rozsahu 10-500 mm, ale dodávají se i korunkové vrtáky mnohem větších průměrů.

Diamantové korunky pro jádrové vrtání jsou osazeny jednotlivými diamantovými segmenty (podobně jako řezné kotouče), případně mají u menších průměrů celistvý diamantový kroužek – prstýnek. Podrobněji se o segmentech můžete dočíst v článku Jak diamantové nástroje fungují, kapitola Co je diamantový segment (s kovovým pojivem).

I v tomto případě platí, že korunkové diamantové vrtáky je nutné pro jejich co nejlepší účinnost a hospodárnost vybírat s ohledem na vrtaný materiál. Pokud například hledáte diamantové vrtací korunky pro jádrové vrtačky a budete vrtat armovaný beton, doporučujeme vám jádrový vrták do betonu typ PREMIUM, u kterého lze na zakázku upravit délku (jádrový vrták může být dodán kratší i delší), na zakázku lze také upravit průměr. S dobrým nástrojem je pak jádrové vrtání otvorů do betonu (i silně armovaného) výrazně snadnější. Budete-li vrtat silně brusné materiály – jako jsou pískovec, pórobeton, měkký kamnářský šamot, asfalt a další – doporučujeme vám jádrový vrták do asfaltu a abrazivních materiálů. Příležitostní uživatelé také ocení cenově dostupné univerzální vrtací korunky do zdi a betonu a dalších materiálů.

Diamantové vrtací korunky pro jádrové vrtačky i další jádrové vrtáky a příslušenství pro jádrové vrtání (prodloužení, redukce – adaptéry) zakoupíte u našich prodejců diamantových nástrojů.

Více se o používání jádrové vrtačky a diamantové vrtací korunky můžete dozvědět v článku Jak na jádrové vrtání. Již použité diamantové korunkové vrtáky se spotřebovanými segmenty a nepoškozeným tělem lze většinou výhodně renovovat. O osazování použitých těles novými diamantovými segmenty píšeme v článku Renovace diamantových korunek.

Nevíte si s výběrem diamantové vrtací korunky rady?

Neváhejte nás kontaktovat a naši specialisté Vám doporučí diamantové nástroje pro jádrové vrtání podle Vašich požadavků. Tato služba je pro Vás zcela nezávazná a zdarma.

Diamantové korunkové vrtáky pro jádrové vrtačky – problémy a řešení

Pokud máte potíže se svými diamantovými vrtacími korunkami určenými do jádrové vrtačky, připravili jsme pro vás příručku nejčastějších příčin a řešení podobných problémů. Naleznete ji v článku Co dělat, když diamantová korunka nevrtá.

diamantove vrtaci korunky Gent

Vrtací nástroje GENT – korunkové diamantové vrtáky pro jádrové vrtačky (vrtání otvorů do betonu, železobetonu, asfaltu,…), diamantové korunky na krabice pro elektrikáře + adaptéry, korunkový diamantový vrták na vrtání do dlažby a obkladů, a další jádrové vrtáky a příslušenství pro vrtání různých stavebních materiálů.

Diamantové děrovky do dlažby a obkladů

diamantové děrovky na obklady a dlažby, kámen

Diamantové korunkové děrovky na všechny obklady a dlažby i slinuté (taurus, gres), keramiku, porcelán, desky: žula, mramor, teraco, přírodní kámen, tvrdé plasty, sklolaminát

dia korunky do dlažby s upínáním M14 vedle úhlové brusky

Diamantové vrtací korunky do dlažby VACUFLEX s upínáním přímo na závit úhlové brusky M14 jsou v současnosti nejoblíbenějším spolehlivým řešením na vrtání obkladů a dlažeb (i velmi tvrdých, slinutých – typu gres, taurus, apod.)

diamantová korunka do úhlové brusky na obklady a dlažby

Diamantová korunka do úhlové brusky VACUFLEX – nasazena a připravena na vrtání do dlažby, obkladů, porcelánu, kamenných obkladových desek (například žula, mramor), sklolaminátu a dalších choulostivých materiálů.

diamantové vrtací korunky na vrtání dlažby

Vrtání dlažby “taurus” pomocí jediné děrovky VACUFLEX 30 mm. O správném postupu se dočtete v článku Jak vrtat obklady a dlažby.

Diamantové vrtací korunky na otvory pro elektroinstalační krabice

diamantové vrtací korunky na elektroinstalační krabice

Diamantové vrtací korunky na elektroinstalační krabice – také se jim říká krabicové vrtáky, diamantové vrtáky na krabice. Nejčastěji je elektrikáři žádána vrtací korunka 82 mm. Vybrat je vhodné typ odpovídající materiálu stěny, do kterého zásuvky a vypínače instalujete.

vrták na instalační krabice - diamantové vrtací korunky

Vrták na instalační krabice výrazně usnadní vrtání otvorů vrtacím kladivem SDS-plus, případně i obyčejnou vrtačkou. Používají se za sucha a bez příklepu.

Diamantové vrtací korunky pro jádrové vrtačky

Diamantové vrtací korunky GENT - typ TURBO

Diamantové vrtací korunky GENT – typ TURBO, především určené na jádrové vrtání betonu, železobetonu.

Jádrové vrtání betonu pomocí diamantové vrtací korunky pro jádrové vrtačky

Jádrové vrtání betonu pomocí diamantové vrtací korunky pro jádrové vrtačky. Vrtání betonu bylo prováděno s vrtačkou s vodním chlazením upevněnou do vrtacího stojanu. Na třetím obrázku je odpadní válec betonu (jádro), který byl vyjmut z diamantové vrtací korunky.

diamantové vrtací korunky na zakázku

Vrtací dia korunky GENT mohou být připraveny podle vašich požadavků, zde má například největší jádrový vrták průměr 646 mm.

Menu