Kamenický roh (řezání dlažby – jolly řezy)

Kamenický roh patří k nejelegantnějším způsobům řešení míst, kde se keramické dlaždice nebo kamenné obklady setkávají pod pravým úhlem – jako jsou rohy, schody, sloupy a podobně – bez použití plastových či kovových lišt. Kamenický roh je náročnější obkladačská technika.

Co je kamenický roh

Co znamená výraz “kamenický roh”? Kamenický roh (také se říká kamenická hrana, jolly řez, jolly edge nebo jolly cut) je řez obkladů, dlažeb a kamenných desek pod úhlem 45°, které se následně lepí řezy orientovanými k sobě, takzvaně „na pokos“ – když se dvě dlaždice zkosené pod úhlem 45 stupňů přiloží řezy k sobě, vytvoří roh v pravém úhlu 90 stupňů. U materiálů, které jsou plně probarvené je možné zbrousit ještě vnější hranu (vytvoření fazety) – tím vznikne broušený kamenický roh a výsledný obklad je pak velmi hladký a nemá žádné ostré hrany.

Tento způsob obložení rohu (namísto použití kovových či plastových lišt) je esteticky velmi atraktivní a profesionální, nicméně vytvořit pěkný a přesný kamenický roh (jolly hrana) je náročné na zručnost obkladače, kvalitu stroje i diamantového nástroje a precizní práci při lepení i řezání obkladů a dlažeb. Je potřeba velké pečlivosti a samozřejmě je tento postup i časově náročnější. Cena za kamenický roh je pak samozřejmě vyšší, než za “olištovaný”. Zvláště vytváříte-li kamenické rohy z velmi tvrdých slinutých dlažeb, tak se bez kvalitní obkladačské pily s vodním chlazením a bez kvalitního řezného diamantového kotouče na kamenické rohy neobejdeme.

Pěkný a přesný kamenický roh vyžaduje pečlivost, zručnost i dobré vybavení…

Kamenický roh – obkladačské pily

Jakou vybrat pilu na kamenický roh? Přestože jsme se již setkali se zkušenými obkladačskými mistry, kteří dokáží vytvořit dobrý kamenický roh řezáním za sucha pomocí ručního elektrického nářadí, na kterém je nasazen například ultratenký diamantový kotouč GENT SD-UT (zvládne za sucha i nejtvrdší slinuté dlažby a neštípe), pokud řešíte otázku, jak udělat kamenický roh, doporučujeme spíše zvolit obkladačskou pilu s vodním chlazením.

Pro řezání kamenického rohu je nejvhodnější kvalitní pevná obkladačská pila s vodním chlazením…

Pro řezání kamenických rohů jsou vhodné jsou portálové (mostové) obkladačské pily s pojízdnou řezací hlavou, případně menší stolní pily. Pochopitelně, aby bylo možné řezat kamenický roh, pila musí umožňovat řezání pod úhlem – tj. pokosová pila s naklápěcí hlavou 45°. Přenosné obkladačské pily se vyrábějí v provedeních pro různé průměry kotoučů – nejčastěji 200, 230, 250 nebo 300 mm. Důležité je, aby obkladačská pila byla robustní, pevná (bez vůlí v jednotlivých součástech) a měla přesné vedení, jinak se nám zvláště u delších dlaždic jen těžko podaří vytvořit neoštípané perfektně rovné řezy kamenických rohů (jolly). U “delších” pil si musíme dát větší pozor i při transportu, aby se nám vodící lišty a další díly pily neprohýbaly či jinak nepoškodily. Chlazení vodním výplachem by mělo být pro řezání kamenických rohů samozřejmostí, ale existují i systémy pro řezání za sucha.

Kamenický roh – diamantové kotouče

Jak udělat kamenický roh? Klíčový je výběr diamantového kotouče pro řezání kamenických rohů. Kamenické rohy jsou při opracování choulostivé a jelikož potřebujeme čisté a přesné řezy, musíme zvolit vhodný profesionální řezný diamantový kotouč. Čím tvrdší a delší materiál, tím více oceníme kvalitní diamantový řezný kotouč na slinutou dlažbu (gres, taurus, atd.). Osvědčený je zejména celoobvodový hladký diamantový kotouč se speciálním měkčím pojivem Gent GST-UL (pouze mokrý řez), případně typ Gent SD-UT (lze použít i za sucha).

Základem úspěchu je kvalitní diamantový kotouč na kamenické rohy, nejlépe chlazený vodou. Na diamantový kotouč se nesmí při řezání kamenického rohu tlačit…

Kamenický roh vyžaduje čistý neoštípaný řez. Je třeba vědět, že čistého řezu dosahuje pouze „ostrý“ diamantový kotouč. Tvrdá slinutá dlažba má tendenci kotouč tupit, nestačí už jeho samoostřící schopnost. Mírně otupené diamantové kotouče je proto třeba včas oživit například několikerým zaříznutím do vysoce abrasivního materiálu, jako je speciální oživovací kámen pro diamantové nástroje. Pokud je kotouč už velmi tupý a nechceme ošidit kvalitu výsledného kamenického rohu, je nutné nasadit nový diamantový kotouč.

Nikdy není dobré “tlačit na pilu”, tím spíše při řezání kamenických rohů. Pokud příliš tlačíme nebo jsme zakoupili levnější méně kvalitní řezný diamantový kotouč, odporem v řezu může docházet k takovému namáhání kotouče, že nám začne dlažbu podřezávat, nebo se začne rychle tupit, vlnit a bude nám hranu dlaždice (kamenického rohu) štípat.

Potřebujete-li s výběrem diamantového kotouče na kamenické rohy poradit, neváhejte se na nás obrátit. Diamantové nástroje GENT nabízí široký sortiment diamantových řezných kotoučů pro obkladače. Nabídka zahrnuje diamantové kotouče do úhlových brusek i diamantové kotouče do obkladačských pil. Rozsáhlý je i výběr průměrů (a upínacích otvorů, které umíme upravit na přání zákazníka) – běžný sortiment zahrnuje diamantové kotouče 85, 115, 125, 150, 180 a 230 mm určených do ručního elektrického nářadí, i diamantové kotouče 180, 200, 230, 250, 300, 350 mm do elektrických pil pro obkladače. Na objednávku dokážeme dodat i jiné průměry.

Tipy pro řezání kamenických rohů (jolly řezy):

  1. Řezání kamenického rohu (který bude pěkný i na pohled) je bez kvalitního vybavení téměř nemožné. Nemáte-li dobrou obkladačskou pilu, někdy nezbývá než kamenické rohy svěřit skutečnému profesionálovi, řezání kamenických rohů provádí některé firmy i na zakázku.
  2. Čím řezat kamenický roh? Chtějte kvalitní diamantový kotouč na kamenické rohy, zvláště jedná-li se o slinutou dlažbu. Pamatujte, že vytvořit neoštípaný kamenický roh na velkoformátové dlažbě je mnohem náročnější než vytvořit několik kamenických rohů na kratších a měkčích obkládačkách. Stejně tak je kamenický roh náročnější, pokud budete řezat mozaiku vytvořenou z malých kostiček.
  3. K zabroušení hran poslouží také například diamantová houba na ruční broušení. Diamantová brusná houbička je vhodná k jemnému zabrušování obkladů, dlažeb, keramiky a přírodního i umělého kamene, odstraní drobné otřepy vzniklé při řezání kamenických rohů.

Vrtání do dlažby

A ještě jedna poznámka k případnému vrtání do dlažby a obkladů. Když už jsme zvládli připravit pro obkládání koupelny nebo jiné místnosti kamenické rohy, bylo by škoda si výsledný vzhled pokazit nepěkně provedenými otvory pro různé zařizovací předměty a instalace. Vrtání do dlažby a obkladů se většinou nevyhneme. A opět čím tvrdší dlažba, tím náročnější práce nás čeká. Ale i vrtání tvrdé slinuté dlažby má poměrně snadné řešení, dozvíte se o něm v článku Jak vrtat obklady a dlažby.

kamenicky-roh-dlazba

Kamenický roh (jolly řez) provedený na slinuté dlažbě.

kamenicky roh - jolly edge

Kamenický roh – dlaždice byly uříznuty pod úhlem 45 stupňů přibližně milimetr od vrchní pohledové plochy. Tento způsob řezání kamenického rohu zanechává mezi hranami dlaždic prostor pro možné použití spárovací hmoty. Čím větší je vzdálenost řezu od vrchní plochy, tím širší spára vznikne, ale dlaždice jsou méně náchylné k odštípnutí při řezání kamenických rohů. Řez může být také veden přímo z rohu keramické dlaždice, kdy pak nevznikne v ideálním případě žádná spára.

kamenický roh broušený

Zabroušený kamenický roh – schéma řezání kamenického rohu, kdy materiálem je plně probarvená slinutá dlažba, která může být ještě zabroušena, aby byl kamenický roh velmi hladký, bez ostrých hran.

diamantový kotouč na kamenické rohy

Tenký výkonný diamantový kotouč pro obkladače, zejména do úhlových brusek pro práci za sucha. Poradí si i s nejtvrdší slinutou dlažbou (gres porcellanato, taurus, apod.). Je to vhodný diamantový kotouč na jolly řezy – kamenický roh.

hladký diamantový kotouč - kamenický roh - za mokra

Vynikající diamantový kotouč pro obkladače – za mokra vhodný na nejtvrdší slinuté dlažby (gres porcellanato, taurus, čedičová dlažba, apod.). Ideální diamantový kotouč do obkladačských pil. Je velmi vhodný na jolly řezy (kamenické rohy) v keramických materiálech – čistý řez bez oštípaných hran.

Menu