K čemu slouží oživovací kameny

oživovací kameny pro diamantové nástroje GENTNěkdy se jim také říká čistící brus, oživovací kostka, ostřící kámen, apod.

Aby diamantový nástroj fungoval, musí z jeho segmentu vystupovat diamantová zrna, která pak zabírají do opracovávaného materiálu, více se dozvíte v článku Jak diamantové nástroje fungují, otevřením kapitoly Co je diamantový segment.

Někdy se stane, že se zejména při řezání (ale i při broušení a vrtání diamantem) tvrdých materiálů diamantová zrna otupí, zahladí (zaleští) do kovového pojiva segmentu, nebo se prostor mezi nimi zanese nečistotami. Otupený, zaleštěný a nečistotami zanesený diamantový nástroj přestává pracovat, nadměrně se zahřívá a tím dochází ke zkracování jeho životnosti.

Oživovací kameny pro diamantové nástroje - hrubosti

V následujícím textu se budeme zejména věnovat oživování, ostření diamantových řezacích kotoučů s kovovým pojivem segmentu. Například zjistíme, že diamantový kotouč neřeže nebo řeže velmi pomalu, ale není spálený – o tomto častém problému se můžete dočíst v článku Co dělat, když diamantový kotouč neřeže. V tuto chvíli je nejvyšší čas diamantový kotouč takzvaně „oživit“, “naostřit”.

Oživení diamantového kotouče můžeme provést zařezáváním do vysoce abrasivních (brusných) materiálů – vápenný pískovec, měkká “ostrá” cihla, apod. Nejvhodnější je použití oživovací kameny, které jsou speciálně určeny k ostření diamantových kotoučů – také se jim někdy říká oživovací kostka, ostřící kámen, čistící kámen, ostřící brus a podobně. Jedná se o speciální přípravek, který slouží k oživení (vyčištění a naostření) zanesených segmentů diamantového kotouče.
Oživovací kameny jsou z velmi brusného materiálu (například umělý bílý korund v keramické vazbě). Korund (odkaz mimo náš web) při řezání rychle vybrušuje pojivo segmentu a obnažuje diamantová zrna, tím se obnovují řezné vlastnosti diamantového kotouče, který bude zase pracovat „jako nový“. V sortimentu GENT – diamantové nástroje samozřejmě také naleznete oživovací kámen pro diamantové kotouče a další nástroje.

Pro diamantové brusné kotouče a diamantové vrtáky (s kovovým pojivem segmentu) lze také použít oživovací kameny, volit je ale nutné oživovací kameny větších rozměrů.

Důvody, proč použít oživovací kameny:

  • diamantový kotouč pracuje rychleji, kvalitněji, neštípe
  • prodlužuje se životnost diamantového kotouče
  • ušetříte na předčasném pořizování nového diamantového kotouče
  • oživené diamantové kotouče se tolik nezahřívají, nedochází k tak výraznému tření – nepálí se

Hrubosti a použití oživovacích kamenů pro diamantové kotouče GENT:

velmi jemný na otupené diamantové kotouče, kotouče s jemnou zrnitostí
jemný na otupené diamantové kotouče, kotouče s jemnou a střední zrnitostí, diamantové vrtáky, vrtací korunky
hrubý na silně otupené diamantové kotouče, kotouče s hrubou zrnitostí nebo vyšší koncentrací

Jak používat oživovací kameny

  1. Zkontrolujte, jak moc je váš diamantový kotouč otupený (zaleštěný). Na silně otupené diamantové kotouče zvolte hrubý oživovací kámen, na mírně otupené diamantové kotouče (a na kotouče s jemnými diamantovými zrny) zvolte jemný oživovací kámen.
  2. Oživovací kámen umístěte na pracovní stůl pily, v případě ručního elektrického nářadí kámen upněte.
  3. Zapněte zařízení a pomalu zařezávejte diamantovým kotoučem do oživovacího kamene. Provádějte jednotlivé řezy blízko u sebe, ať zbytečně rychle nespotřebujete celý kámen. Řezy provádějte tak dlouho, dokud ze segmentu kotouče opět nevystupují části diamantových zrn.
Menu