Obkladačská naděje 2023 – školicí centrum RAKO

Ve dnech 30.-31. března 2023 proběhl další ročník soutěže Obkladačská naděje. Tuto soutěž pravidelně pořádá Cech obkladačů ČR. Letošní ročník hostilo Školící centrum RAKO v Horní Bříze. Své dovednosti a znalosti zde předvedli mladí obkladači (a den předtím i zedníci) z deseti odborných škol a učilišť z celé České republiky.

Soutěži obkladačů předcházel den, kdy v rámci soutěže zedníků došlo k vyzdění zídky. Tu museli v následujících dnech soutěžící obložit dle zadání. Školící centrum RAKO poskytlo i potřebné nářadí a nástroje pro obkladače pro všechny účastníky soutěže.

Obkladačská naděje je soutěž mladých obkladačů (žáci třetího ročníku oboru 36-67-H/01 Obkladač) a skládá se ze dvou částí. První písemná část prověří teoretické znalosti účastníků. Kromě znalostního testu připravila porota, složená ze zástupců Cechu obkladačů ČR a mistra z jednoho učiliště, také praktickou část. Ta probíhá odpoledne a následující den. V praktické části učni musí ve dvojici obložit zídku (kóji) podle výkresu. Odborná porota poté procházela školicí centrum pro obkladače a hodnotila kvalitu provedené obkladačské práce – dodržení rozměrů dle výkresu, kvalitu provedení, technologický postup při obkládání a dodržování BOZP.

Výsledky obkladačské naděje 2023

A komu se podařilo zvítězit letos? V letošním ročníku, který hostilo Školící centrum RAKO, zvítězili obkladači z PlzněSOU stavební Plzeň, druhé místo pak obsadila Střední škola stavební a dřevozpracující Ostrava. Na třetím místě byla Střední škola strojní, stavební a dopravní Liberec. Všem gratulujeme! Pro vítěze soutěže byly připraveny věcné ceny od předních výrobců a dodavatelů z oboru, jedním z nich byly opět diamantové nástroje GENT.

Od minulého roku soutěž Obkladačská naděje patří do systému CzechSkills. V rámci toho došlo ke sladění zadání i hodnocení se standardy evropských profesních soutěží EuroSkills. Evropské mistrovství EuroSkills letos proběhne v Polsku a v roce 2025 v Dánsku. Jak uvedl Ing. Jaroslav Kovář (ředitel Cechu obkladačů ČR), “naším společným cílem je, připravit na tyto soutěže reprezentanty ve věku 17 – 25 let, kteří obstojí v tvrdé mezinárodní konkurenci a budou tak s hrdostí a nadšením prezentovat svou profesi i Českou republiku.”

Diamantové nástroje pro obkladače

A jaké diamantové nářadí pro obkladače výherci získali? Samozřejmě a tradičně náš nejoblíbenější diamantový kotouč na dlažbu. Pro obkladače s ním nebude problém žádný obklad ani dlažba. Každá dvojice výherců také obdržela vrtáky do dlažby, které zvládnou vrtání slinuté dlažby za sucha běžnou úhlovou bruskou. Při této příležitosti jsme představili také některé letošní vychytávky pro obkladače, jako například diamantové lamelové kotouče na začištění hran dlažby. Sloužit budou nejen pro doladění kamenických rohů. Další novinkou byl také brusnořezný kotouč na jolly edge. Mezi ostatními dárky soutěžící nalezli též brusný kotouč na beton, oživovací kameny a další užitečné nástroje.

Nové školicí centrum RAKO, Horní Bříza

Jak jsme uvedli, letošní ročník probíhal v nedávno zrekonstruovaných prostorách firmy RAKO v Horní Bříze. Zde vzniklo moderní rozsáhlé Školicí centrum pro obkladače. Na ploše téměř 1000 m2 je dostatečný prostor nejen pro soutěže, jako je obkladačská naděje, ale i pro další školení a workshopy.

Výrobce obkladů a dlažeb RAKO se rozhodl pro vlastní školicí centrum pro obkladače inspirované podobným centrem ve Švýcarsku. Centrum je koncipováno jak pro teoretická školení, tak i praktický výcvik. K praktickým školením jsou k dispozici tréninkové kóje. Tréninkové centrum disponuje zázemím se špičkovým vybavením. Školení jsou určena pro obkladače, zástupce odborných škol, prodejcům a zaměstnancům RAKO. Na tomto místě si mohou vyzkoušet nové technologie a poznatky z oboru.

Závěrem

I my ze značky Diamantové nástroje GENT jsme rádi, že můžeme podpořit mladé obkladače kvalitními produkty jako jsou diamantové kotouče na obklady a dlažby, diamantové děrovky do dlažby a další nástroje. Máme radost, že naše nástroje pro obkladače používají profesionálové po celé České republice. Vítězům gratulujeme a všem soutěžícím přejeme mnoho dalších úspěchů. Děkujeme i za možnost navštívit profesionální školicí centrum RAKO v Horní Bříze.

Menu