Obkladačská naděje – CzechSkills 2022

Ve dnech 30.-31. března 2022 se uskutečnil další ročník soutěže Obkladačská naděje, pravidelně pořádané Cechem obkladačů ČR. Obkladačská naděje se v letošním roce uskutečnila jako první profesní soutěž CzechSkills 2022, v rámci které došlo ke sladění způsobu zadání i hodnocení národních soutěží se standardy evropských profesních soutěží EuroSkills. Celostátní soutěže, která letos probíhala v areálu dílen SOŠ Jarov v Praze, se zúčastnilo celkem devět škol z celé České republiky.

Obkladačská naděje je soutěž mladých obkladačů (žáci třetího ročníku oboru 36-67-H/01 Obkladač), skládá se ze dvou částí. Jako obvykle na obkladače nejprve čekala teoretická část soutěže – tentokrát patnáctiminutový písemný test o padesáti otázkách. Odpoledne a následující den na učně čekala praktická část. Zadáním bylo obložení panelu dle výkresu v soutěžní dvojici v časovém limitu z připraveného materiálu vlastním nářadím. Celé dílo mělo být realizováno se spárou 2 mm. Tříčlenná odborná porota poté hodnotila kvalitu provedené obkladačské práce – dodržení rozměrů dle výkresu, kvalitu provedení, technologický postup při obkládání a dodržování BOZP.

Pro vítěze soutěže byly připraveny věcné ceny od předních výrobců a dodavatelů z oboru, jedním z nich byly opět diamantové nástroje GENT. A jaké diamantové nástroje pro obkladače vyhráli? Ani letos nemohl chybět nejoblíbenější diamantový kotouč na dlažbu. Snadno zvládá i řezání slinuté dlažby za sucha, splňuje vysoké nároky jak při řezání dlažby i při řezání obkladů. Opět jsme přidali diamantové brusné houby. Pomocí dia houbičky lze finálně zabrousit hrany a srazit případné otřepy vzniklé při řezání. Každoročně věnujeme soutěžícím naše úspěšné vrtáky do dlažby, letos jsme vítězům přidali navíc pěknou sadu v hliníkovém kufříku. Tyto vrtáky bez problémů zvládnou i vrtání slinuté dlažby, obkladači jimi vyřeší problémy s vrtáním náročných tvrdých materiálů, ale i běžných obkladů. Letošní novinkou byl diamantový brusný kotouč na keramiku.

Vítězem soutěže Obkladačská naděje – CzechSkills 2022 se stala dvojice ze střední školy stavební a dřevozpracující Ostrava. Druhé místo obsadilo Střední odborné učiliště stavební Plzeň, pracoviště Horní Bříza. Na třetím místě se umístila Střední škola polytechnická Olomouc.

Obkladačská naděje se v letošním roce uskutečnila jako první profesní soutěž CzechSkills 2022. V příštím  roce proběhne evropské mistrovství EuroSkills v Polsku, v roce 2025 v Dánsku. Cílem je připravit na tyto soutěže české reprezentanty ve věku 17 – 25 let, kteří obstojí v tvrdé mezinárodní konkurenci.

Vítězům gratulujeme a všem soutěžícím přejeme mnoho dalších úspěchů. Jsme rádi, že můžeme podpořit mladé obkladače kvalitními produkty jako jsou diamantové kotouče na obklady a dlažby, diamantové děrovky do dlažby a další nástroje, které používají profesionálové po celé České republice.