Řezání asfaltu

Řezání asfaltu (neboli řezání živice) je nezbytnou částí mnoha stavebních projektů a zejména údržby vozovek nebo chodníků. Správné provedení tohoto procesu je klíčové pro zajištění kvalitní práce a trvanlivosti povrchu. Jednou z nejdůležitějších zásad při řezání asfaltu je používání správného stroje a nástroje. Nejlepších výsledků dosáhneme, pokud použijeme diamantový kotouč na asfalt a vhodné řezačky asfaltu. Tou mohou být pojízdné řezače spár (pro velké projekty), benzinové rozbrušovací pily nebo úhlové brusky (pro drobné projekty a dořezy asfaltu). Na rozdíl od běžného předpokladu, že pro opravy stačí okolí „odpikovat“, není sbíječka pro tuto práci tím nejlepším nástrojem. Vytvoří nepravidelnou hranu, která se špatně ošetřuje proti zatékající vodě, dochází k tvorbě dalších prasklin, což může oslabit okolní asfalt. Při opravách komunikací je řezání živice (asfaltu) také důležité pro správné napojování nové asfaltové vozovky na starou. Řezáním vzniká hrana, ke které lze napojit nový asfalt. Zaválením vzniká v tomto místě kvalitní spoj. V tomto článku se zaměříme na klíčové prvky pro řezání asfaltu: správný diamantový kotouč na asfalt a vhodné řezací zařízení.

Diamantové kotouče na řezání asfaltu

řezání asfaltu diamantovým kotoučemObecně nejdůležitějším krokem při výběru vhodného diamantového kotouče je správné určení materiálu, který chcete řezat. Tato volba výrazně ovlivňuje výkon nástroje – řeznou rychlost a životnost. Podrobně se tomuto tématu věnujeme v článku Jak vybrat diamantový kotouč.

Hospodárné a účinné řezání asfaltu vyžaduje vhodný diamantový kotouč, který se přímo na asfalt určený. Složením segmentů se značně liší od kotouče, který bychom použili k řezání jiných materiálů, jako jsou například beton nebo žula. Asfalt je abrazivní, měkčí materiál – vyžaduje diamantový kotouč s tvrdým pojivem v segmentu. Níže v tomto článku naleznete příklady různých vhodných nástrojů na asfalt.

Jelikož abrazivní materiál diamantový kotouč neustále „dobrušuje“, používají se obvykle segmenty s většími diamantovými zrny. Pojivo segmentu musí být tvrdé, aby se jednotlivá zrna příliš rychle neobnažovala a předčasně se nevydrolila, což by mělo za následek velmi krátkou životnost kotouče.

Dále při otázce čím řezat asfalt většinou doporučujeme vybrat segmentový diamantový kotouč. Mezery (drážky) mezi jednotlivými oddělenými segmenty pomáhají lepe vynášet odbroušený abrazivní materiál. Asfaltové řezací kotouče se dodávají ve variantách pro řezání s vodním chlazením nebo pro řezání za sucha. Pro co nejhospodárnější práci vždy doporučujeme provádět řezání za mokra. Voda pomáhá snižovat teplotu vznikající v řezu kvůli extrémnímu tření. Voda odstraňuje prach a vyplavuje rozbroušené částice.

Asfalt je silně abrazivní, vyžaduje kvalitní diamantový kotouč s tvrdým pojivem v segmentu.

Asfalt je opravdu velmi abrazivní materiál. Pamatujte, že levných hobby kotoučů nebo nesprávně zvolených kotoučů spotřebujete mnohem více, než když zvolíte vhodný profesionální diamantový kotouč na asfalt, kterým vám navíc půjde práce snadno a rychle.

Nevíte si s výběrem kotouče na řezání asfaltu rady?

Využijte našeho odborného rádce, který doporučí diamantový kotouč na asfalt podle Vašich požadavků. Služba je zcela nezávazná a zdarma.

 

Výběr zařízení pro řezání asfaltu

Řezač spár na asfalt

Řezače spár jsou výkonné stroje, které se výborně hodí pro řezání asfaltu nebo jiných živičných povrchů, betonu i dalších materiálů. Pojízdná řezačka asfaltu může být manuálně ovládaná – tlačená bez pojezdu, nebo je osazena pohonem pro pojezd. Velmi častá je řezačka spár 450 mm (průměr diamantového kotouče), existují ale i řezače menší i výrazně větší. Řezače spár mají téměř vždy systém vodního chlazení, který vyplachují vyřezaný abrazivní materiál a zároveň chladí kotouč. Diamantové kotouče na asfalt chlazené vodou mají výrazně delší životnost. Podrobněji o těchto strojích píšeme v článku Jak používat řezač spár.

Řezače spár dokážou usnadnit práci i na stavbách – při řezání podlah, dilatačních spár v čerstvých betonech při pokládce nových betonových povrchů. Využívají se ale zejména při výstavbě a opravě komunikací – řezání asfaltové vozovky, vyříznutí výtluků, řezání spár pro inženýrské sítě, řezání panelových vozovek, letištních ploch a jiné stavební práce.

Benzinová rozbrušovací pila na asfalt

Jak řezat asfalt benzinovou rozbrušovačkou? Asfalt můžeme řezat také řezat pomocí rozbrušovací pily, které se nejčastěji osazují kotouči 300 až 450 mm podle daného modelu. Umožňují tedy výrazně větší prořez než úhlová bruska. Diamantové kotouče na asfalt se v těchto průměrech běžně vyrábějí. Nejvíce žádaný je diamantový kotouč 350 mm. Neumožňuje-li motorová rozbrušovačka chlazení kotouče vodou, je třeba věnovat pozornost vznikajícímu prachu a vybavit se příslušnými ochrannými pomůckami.

Úhlová bruska

Jak řezat asfalt úhlovou bruskou?  Základem úspěchu a hospodárnosti je vhodný diamantový kotouč na asfalt pro úhlové brusky. Podle toho, jak hluboko potřebujeme řezat, lze vybrat velikost úhlové brusky. Například úhlová bruska, ve které je diamantový kotouč na asfalt 230 mm, umožňuje řezání cca maximálně 7 cm hluboko. Doporučuje se ale provádět řezání v několika hloubkových krocích, aby se kotouč nepřehříval a nespálil. Počítejte také s tím, že běžnou úhlovou bruskou budete řezat asfalt pravděpodobně za sucha. Proto se nezapomeňte ani v tomto případě vybavit příslušnými ochrannými pomůckami. Bude vznikat opravdu hodně jemného prachu.

Jak řezat asfalt?

Při řezání asfaltu doporučujeme dodržovat několik následujících bodů:

  1. Důležitou přípravnou činností při řezání asfaltu je vyčištění pracovního prostoru. Odstraňte všechny překážející předměty a zameťte oblast, kde budete pracovat, od všech drobnějších nečistot. Snížíte tak riziko, že se do řezače spár nebo jiného zařízení dostanou volné předměty, které by mohl zachytit řezný kotouč na asfalt nebo že dojde ke zranění obsluhy.
  2. Označte si místo, kde potřebujete řezat asfalt. Dbejte na to, aby linie byly rovné a následně dráha kotouče přímá. Pokud provádíte opravy asfaltu a potřebujete vyříznout otvor pro záplatu, rozšiřte oblast řezání tak, abyste zůstaly pevné okraje (neřezejte jen poškozenou oblast). Kvalitní ostrohranné řezy umožňují lepší a dlouhodobější opravy než nepravidelná záplata.
  3. Vyberte správný diamantový řezný kotouč na asfalt a zařízení pro řezání asfaltu. Pilu s plně roztočeným kotoučem pomalu zanořujte do materiálu. Zjistěte, jak hluboko sahá vrstva asfaltu, neřezejte zbytečně do podloží. Hluboké řezy je rozumné provádět ve více hloubkových krocích, i kotouče na asfalt se pak lépe chladí. Na diamantové kotouče netlačte, zajistěte takový posuv pily, aby diamantová zrna stačila rozbrušovat materiál. Neřezejte do oblouku, ať nedojde k sevření kotouče v řezu.
  4. Používáte-li vodní chlazení, dbejte na dostatečný a stálý přísun vody. Při řezání abrazivních materiálů je dostatetčný výplach zásadní pro životnost kotouče. Přesto by výplachová voda, která vystupuje z řezu, měla mít velmi mírně krémovou barvu i konzistenci. Diamantová zrna diamantového řezného kotouče tak zůstanou v kontaktu s brusným materiálem.

Vybrané diamantové nástroje na asfalt

Níže naleznete odkazy na jednotlivé diamantové nástroje na opracování asfaltových ploch.  Ať už potřebujete diamantové kotouče na řezání asfaltu, jádrové diamantové vrtací korunky na asfalt, diamantové kotouče na broušení asfaltu či jiné diamantové nástroje, jsme tu pro vás… vše můžete objednat a zakoupit u prodejců diamantových nástrojů GENT.

Závěr

Řezání asfaltu je klíčovou fází mnoha stavebních projektů a údržby vozovek. Správný výběr nástrojů je nezbytný pro dosažení dokonalého výsledku. Diamantový kotouč na asfalt poskytuje vysoký výkon a přesnost. Pro větší projekty je vhodný řezač spár, který umožňuje přesné řezání asfaltu i do velké hloubky. Při řezání asfaltu je důležité dodržovat bezpečnostní opatření a správné techniky. Před použitím nástrojů se ujistěte, že máte správnou ochrannou výbavu. Dodržujte instrukce výrobce a postupujte opatrně, abyste minimalizovali riziko úrazu. Pokud si chcete přečíst více o historii asfaltu, mohl by vás zajímat článek na Wikipedii (odkaz daleko mimo náš web).

Menu