Jak řezat sklo? Tabulové sklo se nejčastěji řeže diamantovým nebo tvrdokovovým řezákem na sklo. V tomto článku se zaměříme na případ, kdy chceme použít diamantový kotouč na sklo. Řezání skla a skleněné mozaiky diamantovým kotoučem je poměrně náročný úkol, protože tento materiál je tvrdý, nepružný a křehký (více informací se můžete dozvědět například na stránkách Technické univerzity Ostrava (odkaz daleko mimo náš web)). Tím je snadno náchylný k praskání a štípání hran, zejména pokud je při řezání příliš tlačeno.

Vyvstává tedy otázka, jak řezat sklo úspěšně. Důležité je použití celoobvodového diamantového kotouče (diamantový kotouč na sklo). Postup řezání je podobný jako při práci s keramickými deskovými materiály, ale řezání skla vyžaduje použití diamantového kotouče na sklo s vyšší koncentrací velmi jemných diamantových zrn. Podmíněně lze použít jemný a extra tenký diamantový kotouč GRS-SP a také diamantový kotouč GST-UL (především v průměru 85 mm a také kotouče průměrů od 150 mm výše, řezání za mokra). Ideálním řešením je ale objednání speciálního kotouče na sklo – neváhejte se pro konkrétní nabídku obrátit na prodejce diamantových nástrojů GENT. Při řezání kotoučem s hrubšími diamantovými zrny bude docházet k vzniku odštěpků, i když budete pracovat velmi opatrně. I při použití kvalitního diamantového kotouče je třeba dbát zvýšené pečlivosti.

Pamatujte, nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete speciální diamantový kotouč na sklo a při řezání za mokra. Při řezání kotoučem za sucha s pomocí ručního nářadí je velmi těžké dosáhnout dobré kvality řezu a proto jej nedoporučujeme. Pokud se do řezání pustíte, níže je několik rad jak řezat sklo diamantovým kotoučem.

jak řezat sklo - ilustrace

řezání skla diamantovým kotoučem

Jak řezat sklo diamantovým kotoučem?

Při řezání skla doporučujeme dodržovat několik následujících bodů:

  1. Ujistěte se, že řezaný materiál (sklo) je dobře a pevně umístěn na podložce / na stole pily. Vše musí být dokonale čisté, aby nedošlo k poškrábání skla nebo vniknutí odpadního materiálu do řezu.
  2. Zajistěte vysoký a rovnoměrný přísun vody jak na diamantový kotouč, tak na sklo. Pokud jste nuceni řezat za sucha, buďte velmi opatrní a často chlaďte kotouč. Přehřáté sklo (i diamantový kotouč) velmi snadno praskne!
  3. Diamantový kotouč by se měl točit tak rychle, aby byly vibrace minimální – sníží se tak riziko štípání.
  4. Sklo posunujte do řezu zlehka, jemně a rovnoměrně – nechejte pracovat samotný diamantový kotouč.
  5. Kotouče s jemným diamantem se snadněji zanášejí (tupí, hrany se zaoblují) – při řezání skla je velmi vhodné často diamantový kotouč „naostřit“ pomocí čistícího kamene (speciální oživovací kámen z bílého korundu) – včasně a dobře oživený diamantový kotouč poskytuje rychlejší řez a menší vibrace při řezání.
  6. Při dořezávání postupujte velmi opatrně, aby se poslední část řezu neodlomila.
  7. Hrany doporučujeme po dořezání zabrousit například pomocí speciální brusné houby.

TIP:
Pro omezení štípání z pohledové strany můžete též zkusit naříznout polovinu síly (hloubku) skla z jedné strany, sklo otočit a doříznout ve stejném místě – tento postup vyžaduje vysokou přesnost.

Menu